Askeriyeye Yağlı Kazık – Zeytinyağı küspe yağı çıktı

Askeriyeye At eti satılması skandalına dair 29 Mart 2017 tarihli haberimden sonra Askeriyeye Yağlı Kazık skandalını da açıklıyorum. Askerlerimize yapılacak yemeklerde kullanılması için 8 ay önce yapılan 1.100 Tonluk (Bin Yüz Ton) Riviera Zeytinyağı ihalesindeki ürünler hayvan küspesinde kullanılan yağ çıktı.

Askeriyeye 8 ay önce teslim edilen ve yarısı tüketilen bin 100 ton Riviera Zeytinyağı yerine küspe yağı satan 5 ayrı firma kazandığı ihale sonucunda kilosu yaklaşık 16 liradan toplam 17 milyon 600 bin lirayı cebine indirdi.

Askeriyeye yağlı kazık… zeytinyağı küspe yağı çıktı
Askeriyeye yağlı kazık… zeytinyağı küspe yağı çıktı

Askeriyeye Yağlı Kazık Zeytinyağı, küspe yağı çıktı. Milli savunma Bakanlığı teftiş kurulu bu ihale için geniş çaplı soruşturma başlattı

1.100 TON KÜSPE YAĞI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 8 ay önce Ankara, İstanbul, İzmir, İstanbul, Erzurum ve Niğde Bor’da 1.100 Ton (Bin Yüz Ton) Riviera Zeytinyağı ihalesi yaptı. İhaleyi 5 ayrı firma kazandı.

Riviera Zeytinyağları kısa süre sonra bu illerdeki MSB Tedarik Bölge Başkanlıklarına teslim edildi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının askeri birliklerine dağıtımı yapıldı.

Bazı birliklerde sağlık sorunları yaşanması ve yapılan ihbarlar neticesinde 2 ay önce 5 ilde kalan Riviera Zeytinyağlarından alınan örnekler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uzman laboratuvarlarına gönderildi.

HAYVAN KÜSPESİ YAĞI

Çıkan sonuç isyan ettirdi. Yaklaşık yarısı tüketilen ürünlerin Riviera Zeytinyağı vasfında değil hayvan küspesinde kullanılan yağ olduğu iddia edildi.

Sadece bir ilden alınan örnekler Riviera Zeytinyağı vasfında çıkarken 4 ilde kullanılmayan tüm ürünlere el konularak kullanılması engellendi.

Diğer bir skandal ise bu 5 ildeki MSB Tedarik Bölge Başkanlıklarındaki birinci örnek analizlerinde küspe yağlarına “Riviera Zeytinyağı örneklerine olumlu” rapor verilmesinde yaşandı.

Milli Savunma Bakanlığı gerek 5 firma gerekse askeriyedeki kontrol birimlerindeki sorumlular hakkında acilen soruşturma başlattı.

Soruşturma sonucunda hazırlanacak raporlar yargıya intikal ettirilerek sorumluların hukuken hesap vermeleri sağlanacak

Askeriye At eti satıldığını 29 Mart 2017 tarihinde yazdım ve birçok medya kuruluşundan bazıları adımı vererek bazıları da vermeyerek kopyalayıp alarak yayınladılar.

Askeriyeye yağlı kazık haberimi kullanmak isteyen medya kuruluşları bakalım bu kez telif haklarıma saygı gösterecekler mi?