Görmez 200 bin lirayı hadi öde de görelim

Makam arabasını iade eden Diyanet Başkanına 2. El zararı için çağrı:
Sıfır arabaya plaka takıldığında hiç kullanmasanız dahi eğer satmak isterseniz sektörde bilinir ki % 20 değer kaybeder. 1 Milyon liralık bu araçta kayıp 200 bin liradır. Diyanet İşleri Başkanı, Görmez’e aracın iadesinden doğan devletin ya da Diyanet’in zararı 200 bin lirayı “ibret-i alem için ödemesi” çağrısında bulunuyorum.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kamuoyunda tartışmalara yol açan 1 milyon liralık lüks makam aracı iddiaları konusunda, “ Ben ibret-i alem için o aracı iade edeceğim” dedi.
Görmez’in açıklaması incelendiğinde bu aracı Diyanet İşleri Başkanlığının talep ettiği görülüyor.
O zaman daha mütevazi bir makam aracı talep edilmez miydi? Sorusu da ortaya çıkıyor.
Hadi diyelim ki, “ Hatanın neresinden dönülse kardır “ Başkan Görmez’de medyada haber olması nedeniyle bu makam arabasına binmeden, “ Ben ibret-i alem için o aracı iade edeceğim” diye açıklama yaparak Mercedes S 500 model aracı iade etti.
İşte bu noktada “iade” nin neye mal olacağı sorusu ortaya çıkıyor. Sıfır arabaya plaka takıldığında hiç kullanmadan eğer satmak isterseniz sektörde bilinir ki her araç yaklaşık % 20 değer kaybeder. 1 Milyon liralık bu araçta kayıp 200 bin liradır.
Hiçbir bayi plaka takılan bir arabayı sattığı fiyattan geri almayacağı için 2. El olarak satılacak bu arabada % 20 değer kaybı olan “200 bin lira zararı kim ödeyecek?” sorusu ortaya çıkar.
O zaman ben de Diyanet İşleri Başkanı, Görmez’e aracın iadesinden doğan devletin ya da Diyanet’in zararı 200 bin lirayı “ibret-i alem için ödemesi” çağrısında bulunuyorum.