İş makinaları bomboş bekliyor

KAR VE BUZ İLE MÜCADELEDE ANKARA’NIN CADDE VE SOKAKLARINA BÜYÜKŞEHIR VE İLÇE BELEDİYELERİNİN İŞ MAKİNALARI YETİŞMİYOR. OKULLAR TATİL OLUYOR, KAZALAR ARTIYOR… YAPILACAK İŞ ÖZEL İŞ MAKİNALARINI KİRALAMAK VE SORUMLU OLACAKLARI SOKAK VE CADDELERDE GÖREVLENDİRMEK
Kış ayları artık eskisi gibi çok sert geçmiyor Başkent Ankara’ da. Bir kış boyunca olsa olsa 10-15 gün kar ve buz Ankaralıları etkiliyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yasaya göre Caddelerden sorumlu, sokaklardan ise İlçe Belediye Başkanlıkları sorumlu.
Ancak yoğun kar ve buzlanma ile mücadelede Ankara’ nın 25 ilçesindeki belediyeler ile büyükşehir belediyesinin karla mücadele araç-gereçleri kesinlikle yetişmiyor.
Aslında Belediyelerin bu büyük yatırımları yapmasına da gerek yok. Çünkü Ankara’ da binlerce iş makinası ve kamyon inşaat sezonu dışında oldukları için parklarda bomboş yatıyorlar.
İşte önerim bu iş makinalarının Büyükşehir ve İlçe Belediyeler tarafından kış aylarında kar ve buz ile mücadelede kullanılması.
Yapılacak ihale ile cadde ve sokaklara yeterli sayıda iş makinası ve kamyon kiralanarak görevlendirilir. Büyükşehir ve İlçe Belediyeler bu konuda denetim görevi yaparlar.
10-15 gün hadi diyelim bir ay süren Ankara kışında en önemli çözüm özel sektörün devreye girmesidir.
Şöyle bir araştırdık bakın bize gönderdikleri bilgilere göre hangi nasıl hizmet veriyor:
Ankara Büyükşehir Belediyesi: Toplam 280 araç ve 493 personel ile karla mücadele ediliyor. Buzlanmaya karşı da bugüne kadar 2 bin 800 ton tuz kullandılar.
Altındağ Belediyesi: 40 personel, 4 kar küreme ve 2 tuzlama aracı, 3 greyder ve 2 kepçe ile kar ve buzla mücadele ediyor.
Yenimahalle Belediyesi: 15 büyük, 4 küçük kar kürüme aracı, 6 tuzlama aracı ve iş makineleriyle 50’nin üzerinde araçla ilçe genelinde mesai yapan 150 kişilik karla mücadele ekibi, 3 vardiya halinde karla mücadele ediyor.