Taraf olmanız hak gaspıdır..?

CHP’nin “mazot 1,5 lira, asgari ücret 1.500 Lira” vaatlerini, “ bu hak gaspıdır” diye eleştiren erdoğan’a
Meclis’te “tarafsızlık yemini” eden Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Partiye olan desteğinin yeterli olmadığını görünce aktif siyasete dönerek CHP’ nin seçim vaatlerini eleştirip, AK Parti propagandası yaptı. Anayasa’nın tarafsızlık ilkesini ihlal etti.
Artık net şekilde belli oldu, net şekilde tavırlar konuldu ve Cumhurbaşkanı “Tarafsızlık” ilkesini bir kenara bırakıp 7 Haziran seçimleri için ana muhalefet partisi CHP’nin seçim vaadini eleştirip, AK Parti icraatlarının propagandasını Özal’ın deyimiyle, “ açık, seçik” yaptı.
Tabii parti adı vermeden…!
Elbette Cumhurbaşkanı Başkanlık sistemini sistemi isteyebilir, elbette Cumhurbaşkanı vatandaşlara seçim sisteminin faydalarını anlatabilir.
Ancak mevcut Anayasa hükümleri çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde “ tarafsızlık” yemini eden Cumhurbaşkanı bu yeminine sadık kalmak zorundadır.
7 Haziran’da yapılacak seçimlerin propaganda döneminde tüm partilere eşit mesafede durmak, bu doğrultuda açıklamalar yapmak zorundadır.
Çünkü Anayasa’mızın çok açık hükmüdür tarafsızlık.
Erdoğan bu Anayasa’ya, bu yasalara uymak, hükümlerini uygulamak zorundadır.
Madem siyaset yapacaktı Erdoğan o zaman Cumhurbaşkanı seçilmeyip, Ak Parti Genel Başkanı kalmalıydı değil mi?
12 yıllık Başbakanlığı döneminde, Başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifini Meclis’e getirseydi ve Meclis’te olmazsa halk oylamasına yani referanduma gidip Başkanlık sistemini getirdikten sonra Başkanlığa aday olsaydı daha doğru olurdu.
Rahmetli Özal bir konuyu vurgulamak istediği zaman şu ifadeyi kullanırdı;
“Açık, seçik söylüyorum”
Şimdi ben de açık seçik söylüyorum, artık tarafsız Cumhurbaşkanımız yok, taraflı yani AK Parti tarafında olan, muhalefet ile seçim yarışına giren bir Cumhurbaşkanı var.
Aktif siyasete giren ve CHP’nin “mazot 1,5 lira olacak, asgari ücret bin 500 lira olacak” vaatlerine, “ hak gaspıdır, izin vermeyiz” diye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruyorum:
Taraflı olmanız hak gaspı değil mi…?