15 Temmuz ABD ve CIA planıdır

Gazeteci Fuat Kozluklu 1998 yılında ortaya çıkarmıştı… 28 Şubat post modern darbe ile Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki Refah-Yol hükümeti düşürülmüş yerine dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hazırladığı siyasi yapı ile Mesut Yılmaz Başbakanlığında ANAP – DSP – DTP koalisyon hükümeti kurulmuştu.

Aradan yaklaşık 1 yıl geçmişti. Türkiye’nin güya müttefiki olan Amerika’da çok önemli bir toplantı yapıldı.
O günlerde Cumhuriyet gazetesinin Amerika Muhabiri olan usta gazeteci Fuat Kozluklu’nun bir haberi yayınlandı.
Amerikan Genelkurmay’ı Pentagon’un ve CIA’nın en önemli strateji kuruluşlarından Ulusal Savunma Enstitüsü’nde o günlerde çok önemli bir toplantı düzenlendi.
Amerika Dışişleri Bakanlığı Siyasi Planlama Dairesi’nde görevli, Lehigh Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Henri J. Barkey ile Graham Fueller’in önderliğinde toplanan Türkiye uzmanları Amerika’nın uygulayacağı yeni senaryoları gündeme getirdi…
Bu Enstitüler Amerika Dış siyasetine yön veren kuruluşlardır.
Toplantıları gizlidir ve dışarıya sızmaz ama gazeteci Kozluklu büyük bir mesleki başarı ile o toplantıda ele alınan konuları özetle şöyle yazdı Cumhuriyet’te:
‘‘Üzerinde durulan senaryolardan birine göre radikal İslamcı hareketler giderek büyüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin siyasi dengeler üzerindeki etkinliği artıyor. Fazilet Partisi kapatılıyor.
Ardından radikal İslamcılar ayaklanıyor ve ülkede iç savaş patlak veriyor. Çıkan iç savaşta çok sayıda cami bombalanıyor. Radikal İslamcılarla ayrılıkçı Kürtler ittifak oluşturuyor. İç savaş Türk ordusunun içinde de bazı bölünmeleri beraberinde getiriyor.’’
***
Günümüze geldiğimizde Süper güç Amerika’nın bu kadar geniş istihbarat imkânları ile Türkiye’ye o günlerde ön gördüğü senaryonun nasıl gerçekleştiği ortaya çıkıyor.
Bugün Aydın Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak gençleri yetiştiren Kozluklu’nun o yazısını arşivimden bulup okuyunca ortaya çıkıyor ki Amerika, düşünce kuruluşlarında aldığı feyz ile dünyayı böyle acımasızca yönetiyor
“Radikal İslamcılarla ayrılıkçı Kürtler ittifak oluşturuyor. İç savaş Türk ordusunun içinde de bazı bölünmeleri beraberinde getiriyor.’’
Bu cümle ve bu hedef işte 15 Temmuz’da Türkiye’de darbe teşebbüsü olarak ortaya konuldu.
Türk Ordusunun içinde bölünme sağlandı ama Türk halkı ve Türk siyasetçileri iç savaşı birlik ve bütünlük içinde kahramanca önlediler.
Radikal İslamcı Fethullah Gülen’in PKK terör örgütü ile işbirliği çerçevesinde Türkiye’de askeri darbe girişiminde bulunmasının temellerinin ta 1998 yılında atıldığı görülüyor.
Genelkurmay Başkanının yaverinin askeri liseye sınav soruları verilerek sokulması da kendi ifadesine göre işte o yıllara denk geliyor.
Biliyoruz ki 2 Amerikalı Barkey ve Fueller, Türkiye’deki Amerika çıkarlarını tehdit eden eğilimlerin öncülüğünü yapıyorlar.
Barkey, Türkiye üzerine son yıllarda peş peşe eser veren bir akademisyen. ‘‘Türkiye’de Devlet ve Sanayileşme Krizi’’, ‘‘İsteksiz Komşu’ ’başlıklı iki kitabı var. ‘‘1990’lı yıllarda Kürt Milliyetçi Hareketi’’ başlığı altında toplanan 9 ayrı makalenin yer aldığı kitabın da editörü.
Barkey Amerika’nın istihbarat örgütü CIA’nın kariyerine sahip Graham Fueller’le birlikte ‘‘Türkiye’nin Kürt sorunu; kökenleri ve geleceği’’ isimli bir kitaba imza attı.
“Türkiye Kürtlerle ve Müslümanlarla ilgili sorununu çözmeli” diye kitapta öngörüde bulunup, ‘‘PKK bugünkü koşullar değişmediği takdirde, Kürt sorununun çözümünde en önemli rolü oynayacak konuma gelmektedir’’ şeklinde cümle ile Amerika’nın PKK terörünü bitirme amacında olmadığını da ortaya koyuyorlar.
Görülen o ki 15 Temmuz Amerika ile CIA’nın 1998 yılında ortaya koyduğu stratejik kararlarla ortaya konuldu ve planın en önemli ayağı olarak Fethullah Gülen ve PKK seçilmiş.