24 Nisan neyin yıldönümü?

İngiliz Guardian gazetesi, “Churchill’in bozgunu, Mustafa Kemal’in zaferi” diyor ya biz?
432 gün süren Çanakkale savaşında 24 Nisan’ın hiçbir anlamı yok. 3 Kasım 1914’de İngiliz ve Fransız donanma gemileri Çanakkale’nin dış tabyalarını bombalaması ile 1. Dünya savaşının Çanakkale cephesi açıldı. 18 Mart’ta dünyaya “Çanakkale geçilmez” dedirttiğimiz deniz zaferini kazandık. 9 Ocak 1916’da ise düşman ülkeler Gelibolu’dan tamamen çekildi.
Çanakkale destanının 100. Yılını dün kutladık. Aslında bu destanın ilk ve en önemli zaferi düşman donanmalarına, “ Çanakkale geçilmez” dedirttiğimiz 18 Mart’tır. Takvimlerde de bu tarih yer alır.
Dün Çanakkale’de zaferin 100. Yılını Yabancı devlet adamlarının da katılımı ile kutladık. Ermeni soykırım iftirasının da 100. Yılı olan 25 Nisan’da biz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya liderlerini çağırdığı bir devlet töreni yaparak Çanakkale zaferini kutladık.
Aslında 18 Mart’ta Devlet Töreninin yapılması gerekirdi. Hadi yapılmadı o zaman Mustafa Kemal’in kara savaşını kazandığı ve 9 Ocak’ta da yapılabilirdi. Hatta Çanakkale Savaş günlüğü incelendiğinde 9 Ağustos’ta 1. Anafartalar Zaferini, 21-22 Ağustos’ta 2. Anafartalar Zaferini dikkate alarak bu tarihlerde 100. Yıl devlet törenlerini yapabilirdik.
Peki, neden 25 Mart’ta Devlet töreni düzenledik?
Anlaşılan o ki dünya Ermeni Soykırım iddialarını haksız yere Türkiye aleyhine kullanırken, biz Çanakkale Zaferimiz ile gündem değiştirme yolu seçtik.
18 Mart haftasında Diyanet işleri Başkanlığının hazırladığı ve tüm camilerimizde okunan hutbede Mustafa Kemal ya da Atatürk adının geçmemesi Hükümetin Çanakkale zaferine siyasi bakış açısını da ortaya koyuyordu.
İşte dün dünyaca ünlü İngiliz Gazetesi Guardian, “Churchill’in bozgunu, Mustafa Kemal’in zaferi” diye bir yorum yayınladı.
Yani bizim sahip çıkamadığımız ve her nedense görmezden geldiğimiz Mustafa Kemal’in başarısını İngiliz Gazeteci Jon Henley, görüyor ve yazıyor.
Acaba Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez okumuş mudur? Okudu ise vicdanı rahatsız olmuş mudur?
18 Mart’ta dünyaya “Çanakkale geçilmez” dedirttiğimiz deniz zaferini kazandık. 9 Ocak 1916’da ise düşman Gelibolu’dan tamamen çekildi.
Elbette sadece Mustafa Kemal Atatürk değil, Osmanlı’nın her rütbedeki komutanlarının ve askerlerinin destanlaşan zaferidir Çanakkale.
Şehitlerimizi ve hayatlarını kaybeden gazilerimizi rahmetle anıyoruz, ruhları şad olsun.