4.5 Milyar doları kimler paylaştı?

Reza Zarrab davası Amerika’da sürerken Türkiye’de çok önemli iki soru yanıt bekliyor. Birincisi İran’a 2012 yılında yapılan 11 Milyar dolarlık hayali İhracatın %18’i olan 1 Milyar 980 Milyon doları kimler aldı? İkincisi İran’a gönderilmeyen 2 Milyar 500 milyon doları kimler aldı? Toplamda ise 4 Milyar 480 Milyon doları kimler paylaştı?

Ambargoyu bir kenara şimdilik bırakalım.
Sadece Türkiye’nin İran’dan 2012 yılında yaptığı toplamı 11 Milyar dolar olarak resmen açıklanan doğalgaz ve petrol ithalatına bakalım.
Bu 11 Milyar doların İran’a ödenmesi Amerika ve Birleşmiş Milletler tarafından konulan ambargo nedeniyle yapılamıyor ve Halkbank’ta açılan bir hesaba yatırılıyor.
İran’ın parasını nakit olarak değil ancak mal olarak almasına izin veriyor ambargo kuralları.
Reza Zarrab’ın şirketleri ve bazı şirketler İran’a altın, gıda, giysi gibi ürünleri ihraç ettiler ve paralarını Halkbank’tan aldılar.
Mevcut yasalara göre yapılan 11 milyar dolarlık toplam ihracatın yüzde 18’i olan 1 Milyar 980 Milyon dolar bu şirketlere KDV iadesi olarak ödendi.
“Bundan anormal bir şey yok” demeyin hemen çünkü Zarrab Amerika’da, “fiili olarak gıda ve ürün göndermiyorduk” dedi.
Zarrab, “Gemilere gıda yüklenirken muayene belgesini almıyorduk” dedi ve Yargıç, “Neden almıyordunuz” diye sorunca da, “Ortada herhangi bir ürün yoktu” diye yanıt verdi.

Gıda ihracatı yapan şirketler yasa gereği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il müdürlüklerinden “muayene belgesi” almak zorundalar.
Ancak ortada gıda ya da ürün olmadığını Zarrab açıkladığına göre ortaya çıkan hukuki sonuç HAYALİ İHRACATTIR.
Devletin 1 Milyar 980 Milyon dolarlık KDV iadesinden Zarrab’ın şirketleri yaptıkları hayali ihracat karşılığı ne kadarını aldı?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başmüfettişliğinden emekli olan uzmana, “bu hayali ihracat nasıl yapıldı?” diye sordum.
Anlattıklarını özetliyorum.

Zarrab’ın şirketlerinin İstanbul Ambarlı’dan gemiler, Halkalı’dan TIR’lar ve Yeşilköy’den uçaklarla yaptığı ihracatın toplam miktarı Gümrük Beyannamelerinden bellidir.
Gümrük başmüfettişleri hemen bu belgelere el koymalı ve hayali ihracata dayalı olarak ödenen % 18 KDV’nin tahsili için yasal işlem başlatılmalıdır.
Bu hayali ihracatın Gümrük Beyannamelerini onaylanan sorumlular hakkında yasal işlem yapılmalıdır.

İRAN’IN 2,5 MİLYAR DOLARI

Gelelim İran devletinin resmen açıkladığı kayıp 2 Milyar 500 Milyon dolara.
Türkiye’ye sadece 2012 yılında 11 milyar dolar tutarında doğalgaz ve petrol satan İran’a Türkiye’de hayali ya da gerçek sadece 8 milyar 500 milyon dolar ödenmiş.
Yani 2 Milyar 500 Milyon doların hesabını Babek Zencani’ye İran’da yargılanırken hâkim sorunca, “Türkiye’deki ortağımda” yanıtını verdi.
Amerika’daki hâkim, “Zencani ortağın mıydı?” diye sorunca Zarrab, “hayır ama birlikte ticaret yaptık” yanıtını verdi.
Şimdi bu iki resmi ifadeyi bakınca anlaşılıyor ki bu 2,5 milyar dolar da Türkiye’de kalmış.
KDV iadesinden 1 milyar 980 milyon dolar, İran’a gönderilmeyen 2 milyar 5 milyon dolar olmak üzere toplamda 4 milyar 480 milyon doları kimler paylaştı?
Türkiye’de AKP Hükümeti de, muhalefet de Cumhuriyet Savcıları da derhal bu paraların da hayali ihracata onay verenlerin de İran’ın parasını hortumlayanların da peşine düşmelidirler.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özetle, “… Cambaza bak” diyor. Ben de diyorum ki, haydi Türkiye cambazlara değil hırsızlara bak…