5 lira Rakı 10 Ölü

5 lira Rakı 10 Ölü

İstanbul’da sahte Rakı içerek zehirlenen çok sayıda kişi hastanelere kaldırıldı. Yetkililer, şu ana kadar 10 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Yoğun bakımda çok sayıda kişi olduğu öğrenildi. Polis, yaptığı operasyonda, şu ana kadar sahte Rakı üretimi ve satışına adı karışan 7 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin sorgusu Cinayet Büro Amirliğinde sürüyor. Öte yandan, Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı.

ÖLÜ SAYISI 10A YÜKSELDİ

Alınan bilgiye göre, Fatih ilçesinde son 3 gün içinde çok sayıda kişinin baygınlık, şiddetli karın ağrısı, kusma ve görme kaybı gibi belirtilerle hastanelere kaldırılması üzerine polis alarma geçti. Hastanelerin acil servislerine çok ağır durumda getirilen kişilerden 10 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin ise yoğun bakım servislerinde tedavi gördüğü belirtildi. Yapılan soruşturmada, bazı kişilerin 35 cc’lik rakıları 5 liradan sattıkları tespit edildi.

ŞİŞELERİN İÇİNDE NE OLDUĞU İNCELENİYOR

Cinayet Büro Amirliği tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturmada, sahte içkileri ürettikleri ve pazarladıkları iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin sorgusu devam ediyor.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Emniyet yetkilileri, gözaltındaki kişilerle birlikte ele geçirilen sahte içki numunelerinin incelenmek üzere Adli Tıp’a gönderildiğini, halen tedavisi süren ve durumu ağır olan kişiler bulunduğunu vurgulayarak, ölü sayısının artabileceğini belirttiler.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN “SAHTE RAKI FACİASI” AÇIKLAMASI

İstanbul’da yaşanan sahte içki faciasına ilişkin Sağlık Bakanlığı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul ilimizde 18 Ekim 2015 tarihinden bu yana hastanelerimize müracaat eden 47 kişinin benzer nedenlerle alkol zehirlenmesinden etkilendiği anlaşılmış olup, bu vatandaşlarımızdan 10’u maalesef hayatını kaybetmiştir. Hastalarımızdan 5’i kendi isteğiyle hastanelerimizden ayrılmış olmakla beraber, 18’i tedavi süreçleri tamamlanarak taburcu edilmiştir. 23 hastamızın ise hastanelerdeki tedavisi devam etmektedir. Bu hastalarımızdan 7’sinin hayati tehlikesi mevcuttur.

Zehirlenme vakalarının nedeninin ortaya çıkarılması için yatan hastalardan alınan numuneler incelenmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderilmiştir. Ayrıca, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mevcut Kriz Merkezimizden tüm gelişmeler yakından takip edilmekte olup, emniyet birimleri ile gerekli bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Hasta vatandaşlarımızın yakınları da tedavi süreçleriyle ilgili olarak sürekli bilgilendirilmektedir. Gelişmeler doğrultusunda kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir