AK Parti – CHP koalisyonu veya erken genel seçim..!

Meclis Başkanlığı Seçimi konusunda siyasi Partiler önümüzdeki hafta nasıl bir birliktelik sergileyecekler görecek ve muhtemel koalisyon için daha net yorumlar yapacağız. Ancak bu hafta sonu itibarı ile görünen işte bu iki olasılık
7 Haziran seçim sonuçları 13 yıllık AK Parti iktidarına son verdi. Her ne kadar birinci parti de olsa AKP’nin Milletvekili sayısı koalisyon ile hükümet kurma zorunluluğunu 4 parti için ortaya çıkardı..
MHP ile HDP’nin eşit sayıda 80’er Milletvekili çıkarmaları CHP’nin ise 128 Milletvekili ile % 60 oranında çoğunluğa sahip olması, siyasi kulislerde CHP ile MHP’nin azınlık hükümetine HDP’ nin dışarıdan destek verme olasılığını ortaya çıkardı.
Gerek MHP gerekse de HDP’nin üst üste yaptıkları açıklamalar hiçbir şekilde böyle bir hükümete onay vermeyecekleri şeklinde idi.
Bu kez kulislerde AK Partinin MHP ile Koalisyon olasılığı gündeme geldi. Ancak gerek Devlet Bahçeli, gerekse de kurmayları bu koalisyon formülüne kapıyı kapattılar.
HDP’nin AK Parti ile hiçbir şekilde bir koalisyon düşünmediği şeklindeki açıklama eş Başkan Selahattin Demirtaş’tan geldi. Daha üzerinde yorumlar dahi yapılmadan bu olasılıkta ortadan kalktı.
İşte tüm olumsuz görüşmeler sırasında gündeme Meclis Başkanlığı seçimi geldi. Önümüzdeki hafta kulisler Başkanlık seçimi için yapılacak. Bu seçimde verilecek oylar da bir anlamda koalisyon formülünü aydınlatacak. Daha doğrusu aydınlatabilecek.
Hani denir ya dereyi görmeden paça sıvamak şimdi biz de Kemal Kılıçdaroğlu’nun , AK Parti ile koalisyona yeşil ışık yaktığı son açıklamalarına da dayanarak diyelim ki artık iki olasılık kaldı:
AK Parti – CHP Koalisyonu veya Erken Genel Seçim..!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir