Amerika ile savaş riski

İdlib’e giren Türk Silahlı Kuvvetlerinin ikinci hedefinin Afrin’de bulunan kahpe terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD/YPG olduğu belirtiliyor.

Türkiye angajman kuralları ve Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda sınırındaki terör tehdidini ortadan kaldırmak konusunda yerden göğe kadar haklı.
Ancak önemli bir gerçek var.

Amerika Birleşik Devletlerinin askerleri PYD/YPG terör örgütü ile askeri ittifak içerisinde.
Binlerce TIR dolusu silah, ağır silah, mühimmat ve zırhlı araç vermesinin yanı sıra Amerikan ordusunun askerleri ve komutanları da PKK/YPG ile birlikte askeri işbirliği içindeler.
Yani Afrin’de Türk askerinin karşısına sadece terör örgütü PYD/YPG’nin militanları değil Amerikan askerleri de var.

Türkiye ile Amerika arasında karşılıklı vizeler dahi dondurulup, tarihin en önemli krizlerinden biri yaşanır durumda iken Amerika Afrin’deki askerlerini Türkiye askeri harekat yapacak diye çeker mi?

Bence çekmemesi bir yana oradaki askeri gücünü de arttırır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ey Amerika siz bizden yana mısınız, terör örgütü PYD/YPG’den mi yanasınız?” diye sormasını hatırlıyoruz değil mi?
Peki, Erdoğan’ın bu tepkisinden sonra Amerika Suriye’de PYD/YPG ile askeri ve siyasi işbirliğinden vaz geçip Türk askeri ile mi RAKKA operasyonunu yürütmeye başladı?
Hayır. Maalesef hayır.

Tam tersi oldu 80-90 yıllık Türk-Amerika dostluğu NATO ortaklığı, askeri işbirliği Amerika tarafından hiç dikkate alınmadan Türkiye devre dışı bırakıldı ve terör örgütüne maddi, askeri ve siyasi her türlü destek verildi ve verilmeye de devam ediliyor.
Elbette Türkiye 35 yıldır mücadele ettiği terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD/YPG’ye en ağır tepkiyi gösterecektir.
Amerika aslında terörist yüzünü Suriye’de çok açık ve net bir şekilde dünyanın gözü önünde göstermiştir.

Türkiye dışında Amerika’yı uyaran başka bir ülke yoktur. Çünkü onlar da bu terör örgütlerinin açık destekçileridir.
Şimdi gelelim ana konumuza.

Türkiye Afrin’e askeri harekat başlatırsa Amerika’nın tepkisi ne olacaktır?
Türk askeri ile Amerikan askeri Afrin’de karşı karşıya gelirse ne olacaktır?
Türk askerinin karşısına Amerikan askeri çıkarsa Türkiye’nin tepkisi ne olacaktır?
İki ülkenin karşı karşıya geldiğinde tek bir merminin atılması, tek bir askerin hayatını kaybetmesi Türkiye ile Amerika arasında geri dönüşü olmayan çok büyük krizlere neden olur.

Türkiye sınırlarını ve ülkesini her ne pahasına olursa olsun terör tehdidinden korumak zorundadır.

Ancak atılacak her adımın, başlatılacak her askeri harekatın sadece terör açısından değil, diplomatik, askeri ve siyasi açılarından da değerlendirilmesi, bir kere değil, bin kere düşünülmesi ve iktidarı ile muhalefeti ile tek yumruk olarak kararlaştırılması şarttır.