Ankara gibi diyar olmaz

YAŞAM KALİTESİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU KENTLER SIRALAMASINDA ACI SONUÇ

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri analizleri yapan uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer, 230 kent arasında seçim yaptı. Bağdat’ın 230. olduğu listede Ankara YOK. Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu kentler sıralamasında İstanbul ise 122’inci sırada yer aldı.
Dilimizdeki ”Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz” sözü ne kadar anlamlıdır biliriz. Bu anlamı söz Mercer adlı Uluslararası danışmanlık şirketinin yaptığı “yaşanabilir şehirler” araştırmasını okuyunca aklıma geldi.
Gazetelerde bu araştırma, “İstanbul 122’inci sırada yer aldı” başlığı ile yer alınca doğma büyüme Ankaralı olarak merak ettim, listenin tümüne medya yer vermeyince Mercer’e üye olup, listenin tamamını aldım.
230 Şehir var ve Bağdat sonuncu sırada. Peki ya bizim başkentimiz Ankara’mız kaçıncı sırada?
Bırakın sırayı listede YOK. Evet, Ankara, “Yaşanabilir” bir kent değil.
“BAĞDAT GİBİ YAR ANKARA GİBİ DİYAR OLMAZ” sözü Mercer’in araştırmasını okuyunca oluşturdum.
Peki, kimde hesap soracağız?
Elbette 5. Kere Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan İ. Melih Gökçek’ten. Çeyrek yüzyıldır Ankara’yı o tek başına yönetiyor.
Ne dersin Melih Başkan bu sonuca? Sen de ben de yaşıyoruz bu Ankara’da ve ben seni 1983’de Anavatan Partisinin kurulduğu günden bu yana çok iyi tanıyorum.
Beraber acı-tatlı günler yaşadık ki, hazırlıyorum bir Melih Gökçek yazı dizisi. Ankaralılar daha yakından tanırlar seni.
Neyse biz konumuza bakalım. Mercer’in anketi, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın dünyanın en yaşanılır kenti olduğunu gösterdi. “Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu kenti” seçerken şunlara dikkat ediliyor; Sağlık ve eğitimde kalite, sosyal ve ekonomik koşullar ile konut ve çevre uyumu.
Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ilk 3 kent arasında Londra, Paris ve New York ta bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir