Başkanlık sistemini açıklamadı

AK Parti seçim beyannamesinde Başkanlık Hayalini (Tasavvuru) şöyle tanımlandı: “Başkanlık sistemini, zikrettiğimiz özgürlükçü Anayasal çerçevede, yasama ve yürütmenin müstakil olarak etkin olduğu, demokratik denge ve kontrol mekanizmalarının öngörüldüğü, toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı bir yönetim modeli olarak tasavvur ediyoruz. “
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın ısrarla istediği, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, “ Bizzat kaleme aldım “ dediği Başkanlık sisteminin ayrıntıları AK Parti’ nin 7 Haziran Seçim beyannamesinde açıklanmadı.
Başkan’a verilecek yetkiler, Başbakan’ın Bakanların ve hükümetin olup olmayacağı da Seçim Beyannamesinde yer almadı.
Başkanlık Sisteminin ayrıntılarının yer almadığı beyannamede Davutoğlu’nun “tasavvur ediyoruz” yani Türkçe “hayal ediyoruz” dediği paragrafta şu unsurlar yer aldı:
Özgürlükçü Anayasal çerçevede,
Yasama ve yürütmenin müstakil olarak etkin olduğu,
Demokratik denge ve kontrol mekanizmalarının öngörüldüğü,
Toplumsal farklılıkların siyasal temsilinin sağlandığı bir yönetim modeli
XXX
Şimdi sizler de benim gibi bu sözlerin mevcut 1982 Anayasasında yer aldığnı düşünebilirsiniz.
Peki, beyannamede açıklamasını beklediğiniz Başkanlık Sistemi bu muydu? Benim değildi açık söylemek gerekirse.
Davutoğlu’nun üzerinde günlerce çalıştığı bu cümleleri, bu tanımlamayı deneyimli bir siyaseti, hatta bir Anayasa Hukukçusu birkaç saate dahi kalmadan yazabilirdi.
7 Haziran Seçim beyannamesinde Tam 16 Kez Anayasa kelimesini kullandı Başbakan Davutoğlu ama nasıl bir Başkanlık Sistemi istediklerini anlatmadı.
Bana göre dağ fare doğurdu. Ya da şöyle söylenebilir daha Davutoğlu da nasıl bir Başkanlık Sistemi kuracaklarını bilmiyor.
Belki de bir bilen sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Anlaşılan o ki Erdoğan’ n açıklaması ile nasıl bir başkanlık sistemi öneriyor Başbakan, bakanlar ve AK parti yönetimi hep beraber öğreneceğiz.
Merak ediyorsanız benim gibi beyannamede 16 kez geçen Anayasa kelimesi ile ilgili bölümleri hemen yan sütunda okuyabilirsiniz