Biden ’in sözlerine Erdoğan çıldıracak

Biden, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine yönelik bombardımanı kesmesi yönünde çağrıda bulundu.

Biden ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında dün gerçekleşen telefon görüşmesi hakkında Beyaz Saray açıklama yaptı. Açıklamada, PYD’nin ismi anılmazken, “Suriyeli Kürt güçleri” nitelendirmesi yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda Biden’in açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kuşku yok ki Biden’in bu sözlerine de çok sert tepki gösterecek.

Beyaz saray’ın sitesinde biden davutoğlu görüşmesi  yer alandı
Beyaz saray’ın sitesinde biden davutoğlu görüşmesi yer alandı

Biden, Davutoğlu’na, ABD’nin Kürt güçlerini mevcut durumu istismar ederek toprak elde etmek için Türkiye sınırı yakınlarında yeni bölgelerde hâkimiyet kurmaktan vazgeçirme yönünde çaba sarf ettiğini iletti.

Beyaz Saray’ın sitesinde yer alana açıklamaya göre Biden Davutoğlu’na Türk ordusunun da bölgeye yaptığı top atışlarını durdurması yönünde çağrı yaptı.

BİDEN, DAVUTOĞLU’NA PYD İÇİN, “KÜRT GÜÇLERİ” DEDİ

Biden, davutoğlu, görüşmesinde pyd için “kürt güçleri” ifadesini kullanması dikkat çekti.
Biden, davutoğlu, görüşmesinde pyd için “kürt güçleri” ifadesini kullanması dikkat çekti.

Biden, Davutoğlu’na, “ABD’nin Kürt güçlerini mevcut durumu istismar ederek toprak elde etmek için Türkiye sınırı yakınlarında yeni bölgelerde hâkimiyet kurmaktan vazgeçirmeyi” önermesinde PYD için “Kürt güçleri” ifadesini kullanması dikkat çekti.

PKK İLE MÜCADELEYE DESTEK
Açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısındaki yerinden edilenlerin insani yardım alabilmesi için Halep’e yardım yollarının açık kalması konusunda birlikte çalışma istediği de vurgulandı.

Biden ayıca, Türkiye’nin “PKK terörü ile mücadelesini desteklediğini” söyledi. IŞİD’le mücadelenin ortak hedef olduğunu ve Münih’te varılan “saldırıların durdurulması” kararını uygulamak için çalışma isteğini teyit ettiler.
Fransa da Türkiye’ye çağrıda bulunarak, “Suriye’deki Kürt güçlerine yönelik bombardımanın bir an önce durdurulmasını” talep etti.

ŞAM’DAN “100 TÜRK ASKERİ SURİYE’YE GİRDİ” İDDİASI

Türkiye, Suriye sınırı yakınındaki YPG pozisyonlarını vururken, Şam’dan bir açıklama geldi. Suriye Dışişleri Bakanlığı BM’ye bir mektup yazdı. İddiaya göre Türkiye’den 100 kişilik silahlı bir grup Suriye topraklarına girdi.

Reuters haber ajansına göre Şam hükümeti, Türk kuvvetlerinden 100 kişilik silahlı bir grup Cumartesi günü kamyonetlerle birlikte Suriye’ye girdiğini açıkladı. Kamyonetlerde ağır makineli silahların olduğu belirtildi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı da Kilis’in karşısındaki Beb es Salame Sınır Kapısı’ndan da, Azez bölgesine silah ve cephane yardımının da sürdüğü öne sürdü.

DAVUTOĞLU MERKEL’LE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le telefonda görüştü.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel’le telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede Başbakan Davutoğlu, Suriye’de Türkiye sınırının öte yanında cereyan eden gelişmeler konusunda Alman mevkidaşı Merkel’le bilgi paylaştı.

GÜVENLİK GÜÇLERİ PYD/YPG’YE KARŞI GEREKLİ MUKABELEDE BULUNMAYA DEVAM EDECEK

Bu çerçevede, Davutoğlu’nun terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’nin, Rusya’nın hava desteğini alarak Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye sınırına çok yakın bölgede bulunan Azzaz’a ve Tel Rıfat’a yönelik saldırılarda bulunduğunu vurguladı. Davutoğlu bu saldırılarla buralarda yaşayan yüzbinlerce Suriyeli sivili Türkiye sınırına doğru iterek yeni bir insani kriz yaratmaya çalıştığını, terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD/YPG’nin bu eylemleriyle, sayısı yüzbinlerle ifade edilebilecek yeni bir göç dalgasını tetikleyerek sadece Türkiye’yi değil aynı zamanda AB’yi de hedef aldığını dile getirdiği öğrenildi. Başbakan Davutoğlu’nun Almanya Başbakanı Merkel’e PYD’nin saldırgan nitelikteki eylemlerine müsaade edilmeyeceğini ifade ettiği öğrenilirken güvenlik güçlerinin PYD/YPG’ye karşı gerekli mukabelede bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini dile getirdiği belirtildi.

OLASI ‘YENİ GÖÇ HAREKETİ’ GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşmede Almanya Başbakanı Merkel bölgede PYD/YPG unsurlarının saldırılarını desteklemek üzere sivil yerleşim birimlerine yönelik olarak devam eden bombardımanın sebep olabileceği yeni göç hareketlerinin olumsuz sonuçlarını vurguladı. Merkel’in bu endişe verici bilgiler ışığında, Türkiye’yle dayanışma amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) ile eşgüdüm halinde insani ve teknik yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade ettiği öğrenildi.

‘YASADIŞI GÖÇLE MÜCADELE’ VURGUSU

Biden davutoğlu görüşmesinden sonra davutoğlu'da merkel ile görüştü
Biden davutoğlu görüşmesinden sonra davutoğlu’da merkel ile görüştü

Görüşmede ayrıca, yasadışı göçle mücadele alanında Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ve AB nezdindeki çok taraflı yoğun işbirliğinin ele alındığı, Türk makamları tarafından hâlihazırda bu yönde yürütülen faaliyetlerden duyulan memnuniyetin dile getirildiği ve bu faaliyetlerin artarak devam edeceğinin vurgulandığı belirtildi. Bu bağlamda, iki başbakanın, Merkel’in 8 Şubat günü Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette mutabık kalınan 10 maddelik eylem listesinin hem Türk ve Alman makamları hem AB kurumları için yararlı ve işlerliği olan bir rehber niteliği arz ettiğini vurguladı. Bu listede kayıtlı unsurlar doğrultusundaki çalışmaların hedeflenen çerçevede sürdürüldüğünün karşılıklı olarak belirtildiği ifade edildi. Davutoğlu ve Merkel görüşmesinde ayrıca bu konudaki görüş alışverişine 18 Şubat’ta Brüksel’d
e düzenlenecek Göç Konulu muhatap Ülkeler toplantısında devam edilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir