Birisi Kılıçdaroğlu’na alıştırarak söylesin

Yavaş CHP’li değil ki, seçilmeyince istifa etti. 2014 Yerel seçiminde İ. Melih Gökçek karşısında tek bir miting yapmadan kaybeden MHP’li eski siyasetçi Mansur Yavaş CHP’yi yok sayarak Yargıtay’a verdiği dilekçe ile istifa etti.

Hatta onun kadrosundan CHP kimliği ile seçilip Belediye Meclisi üyesi olan kadro da CHP’den istifa ederek onunla birlikte ayrıldı.
İstifa gerekçesi ise CHP teşkilatının seçim döneminde kendisine destek vermemesi.
Bakın Kılıçdaroğlu duayen ve Türkiye’nin en başarılı gazeteci yazarlarından meslektaşım kardeşim Saygı Öztürk’e ne söyledi:
“Mansur Yavaş, Ankara’da, siyasette önemli bir figür. Onunla arada bir konuşuyorum. Bizim kesimde de sevilen bir isim.”

Öztürk bu sözleri, “…Yani, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Mansur Yavaş’la gitme olasılığı yüksek” diye yorumladı.

CHP Genel Başkanı bu istifaları bilmiyor mu?
Bilmiyorsa yakın çevresi acı haber vermedeki usule göre alıştıra alıştıra kendisine söylesin bari.

Türkiye’nin en eski ve ilk siyasi partisi olan CHP bula bula seçim kaybeden ve hemen CHP’den kadrosu ile istifa eden Mansur Yavaş ile mi 2019 seçiminde Ankara’da yarışa girecek?

Mansur Yavaş seçimi kazandı ya da kaybetti bu ayrı bir tartışma konusu ama asıl önemli olan MHP kökenli Yavaş için CHP teşkilatı tepki gösterdi ve yavaş yavaş çalıştı.
Yani seçimin kaderini aslında CHP teşkilatı ve MHP kökenli aday olan Mansur Yavaş’a karşı olan CHP ve MHP seçmeninin tepki gösterip oy vermemesi belirledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde “erken aday göstermeye karşıyım” diyen Kılıçdaroğlu acaba Mansur Yavaş adını kullanarak CHP tabanının ve Başkanlığa aday olmayı düşünen CHP’lilerin tavırlarını görmek için taktik mi yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun CHP kadrosunda aslında çok önemli isimler var Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterebileceği.
Örneğin Bülent Kuşoğlu.

Kuşoğlu Ankara milletvekili olarak adım atmadığı köy, belde, ilçe kalmadı. Ankaralıların sorunlarının çözümünde sessiz ama çok önemli adımlar attı. Gerek kamu gerekse özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı.
Sakin ama kararlı, dürüst ve çalışkan bir siyasetçi olarak Kuşoğlu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da, Ankara teşkilatının da güvenini ve beğenisini kazanan önemli bir isim.
Örneğin Cengiz Topel Yıldırım.

Mülkiyeli işadamı, Ankaragücü’nün 39.Başkanı, Ankara doğumlu Yıldırım Ankaragücü Başkanlığında İ. Melih Gökçek ile yaptığı mücadeleden yargı kararı ile galip çıktı.
2014 seçimlerinde Mansur Yavaş adı çıkmasaydı Gökçek’in karşısında CHP adayı olarak yer alacaktı. Aday gösterilmedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Baş Danışmanı olarak partide görev yapıyor.

Peki, diyebilirsiniz ki “Muharrem İnce’nin de adı geçiyor. Neden onu örnek göstermiyorsun?”
Ben Muharrem İnce’nin bu dedikodulardan rahatsız olduğunu tahmin ediyorum. Çok önemli ve deneyimli bir siyasetçi olan İnce eğer aday olacak ise kendi ili olan Yalova’dan ya da İstanbul’dan aday olabilir.

Ankara’da CHP’nin 2019 Yerel seçimindeki adayının Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi için önemli bir gelişme de olacak.
Çünkü Meral Akşener’in yeni partisinin de çok önemli bir isim ile yarışa katılacağını öğrendim.

Sıkı durun Akşener ekibi ile yakın temasta olan bu ismi açıklıyorum: Mansur Yavaş…