Bu nasıl vicdan

Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze namazı yeni acılar doğurdu
Alkan Yarbay’a soruşturma açıldı, 2 vatandaş Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklandı

SAVCILARIMIZ, HÂKİMLERİMİZ SİZLERE SESLENİYORUM;  25 günde 7 Şehit veren bir ilimizdeki vatandaşların zirveye çıkan acılarının, kızgınlıklarının, sloganlarının üzerine gider ve o an ortaya çıkan çok acı tabloya aldırmayıp Cumhurbaşkanına hakaret, Başbakana hakaret, ona buna hakaret diye acılı, ciğerleri yanmış insanları polis tarafından kayda alıp, mahkemeye sevk eder, hatta tutuklarsanız toplumda çok daha büyük tepkiler doğmasına neden olursunuz

BİR ÇİFT SÖZÜM DE PROTOKOL ZEVATINA; Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ana Muhalefet lideri, parti liderleri, milletvekilleri yani tüm protokol, “ Şehitlerimizin, hayatlarını kaybeden ünlü insanların, trafik kazalarından ölen ünlü vatandaşlarımızın cenaze namazlarına gittiğinizde unutun unvanlarınızı, hatırlayın insani olarak görev yaptığınızı, ön-arka saf önemli değil merhum ya da merhumelerin ailelerinin acılarını, son görevlerini yaşamasına izin vermek için geçin arka saflara.

Osmaniye’de, şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişiden 2’si tutuklandı,.2’si de tutuksuz yargılanacak.
20 Temmuz’dan bu yana 7. Şehidini veren Osmaniyeli vatandaşların ve ailesinin katıldığı şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenazesinde kuşku yok ki cemaatin acıları maksimum seviyeye ulaştı.
Cenaze namazında ön saflarda bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlut Karakaya’yı aradım ve “ MHP’yi, Milletvekilliğini, eski başarılı bürokratlığını lütfen unut ve bana insan olarak 20 yıllık arkadaşım olarak şehit cenazesinde yaşadıklarını, hissettiklerini anlat lütfen” dedim.
Adana’da iken Ali Yüzbaşının Şehit olduğunu öğrendiğini ve taziyede bulunmak için Osmaniye’ye geçerek cenaze törenine katıldığını vurgulayan Mevlut Karakaya şunları söyledi:
“ Kolay değil üst üste 6 şehit veren bir ilde 7. Şehidi hakka uğurluyorsunuz. Cemaat çok acılı, çok tepkili ve bu acısını tepkisini sözleriyle ortaya koyuyor. Elimden bir şey gelmiyor, sadece acılarına ortak olabiliyor, teselli edebilmek için çaba gösteriyoruz. Kolay mı çok büyük acı yaşayanlara teselli edebilmek.?”
Dostum, “görüntülerde cemaatin pek bir tepkisi yok iken aniden sanki düğmeye basılmış gibi bir tepki var ve sivil kardeşi, ‘Şehidimizi alıp başka camiye götürelim’ diyor, neden bu tepki?
Evet, duyduk o tepkiyi. Bak siyasi olarak değil insani olarak söyleyeceğim hatayı. Hatta bundan sonra yaşanmasın diye tüm siyasileri de uyaracağım. Cenaze namazı için öğle namazının bitmesini bekledik ve namaz sonrası çıkan müftü, imam Vali, kaymakam, bürokratlar, AK Parti milletvekilleri şehidimizin tabutunun önüne saf tutmaya ve cenaze namazı kılmaya geldiler. İmamla birlikte şehidimizin kardeşlerinin ailesinin önüne geçtiler. Şehidimizin kardeşleri buna itiraz ettiler. Kargaşa yaşanmaya başlandı, ben ve arkadaşlarım arka sıralardan öne doğru gelerek yardımcı olmaya niyetlendik ama büyük bir kızgınlık oluştu. Engelleyemedik, cenaze namazı bile cemaat ile birlikte tam kılınamadı.”
“Yarbay Mehmet Alkan üzgün bir şekilde görünüyordu ve tepkisi de yoktu gibi üzgün bir görüntüsü vardı” değil mi?” diye sordum.
“Yüz ifadesini tam göremedim ama tepkisi yoktu başlangıçta. İşte o heyetin gelip cemaatin, ailenin önüne geçmesine oluştu büyük tepki ve acı ile söylenen sözleri işittik. Cemaatin ve ailenin büyük tepkisi bu şekilde ortaya çıktı ki elbette haklılar.” Diye yanıtladı sorumu Karakaya.
Sayın Karakaya, “Ankara’da da, diğer illerde de şehitlerimizin aileleri cenaze namazlarında arka sırada kalıyor ve protokol hatta şöyle söyleyeyim, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Ana Muhalefet Genel Başkanı, Milletvekilleri, valiler, genel müdürler protokole göre en ön safa geçiyorlar. Bu bana göre de yanlış ama siz nasıl değerlendirirsiniz?” diye genel uygulamayı sordum.
Karakaya, “Evet şahsen bir insan olarak benim de hoşuma gitmeyen görüntüler oluşuyor. Ailenin acısına saygı gösterilmeli ve arka sıralarda saf tutmalı protokol zevatı. Vatandaş da emin olun siyasi şov olarak bakıyor” diye yanıt verdi.
Değerli okurlarım Allah hiç birimize böyle acılar yaşatmasın.
Savcılarımız, hâkimlerimiz sizlere de sesleniyorum, “25 günde 7 Şehit veren bir ilimizdeki vatandaşların zirveye çıkan acılarının, kızgınlıklarının, sloganlarının üzerine gider ve o an ortaya çıkan çok acı tabloya aldırmayıp Cumhurbaşkanına hakaret, Başbakana hakaret, ona buna hakaret diye acılı, ciğerleri yanmış insanları polis tarafından kayda alıp, mahkemeye sevk eder, hatta tutuklarsanız toplumda çok daha büyük tepkiler doğmasına neden olursunuz
Bir çift sözüm de Cumhurbaşkanına, Başbakana, Ana Muhalefet liderine, parti liderlerine, milletvekillerine yani tüm protokol zevatına var:
“ Şehitlerimizin, hayatlarını kaybeden ünlü insanların, trafik kazalarından ölen ünlü vatandaşlarımızın cenaze namazlarına gittiğinizde unutun unvanlarınızı, hatırlayın insani olarak görev yaptığınızı, ön-arka saf önemli değil merhum ya da merhumelerin ailelerinin acılarını, son görevlerini yaşamasına izin vermek için geçin arka saflara.
Cenaze namazı için cemaatin en önünde değil, içinde saf tutun.
Ne Cennet’te, ne Cehennem’de ne de Allah-u Teâlâ nezdinde protokol yoktur. Bir Müslüman olarak insani görevinizi yapın, siyasi şov yapmayın. Merak etmeyin safın neresinde olursanız olun medya sizi görüntüler ve haberlerinde de kullanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir