Büyük krizin ilk kıvılcımı

RUS UÇAKLARI AMERİKA’NIN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINA ENGELLEME YAPTI, NATO TÜRKİYE’Yİ KORUMAYA ALDI
Suriye sorunu bugüne kadar Türkiye, Amerika ve müttefikleri ile Başer Esad arasında sürerken Rusya’nın askeri harekât ile Suriye sorununa hızlı giriş yapması büyük bir krizin ilk adımları oldu. Kriz savaşa mı, barışa mı ulaşır bugünden görmek zor.
Amerika savunma bakanlığı yetkilileri, Rus uçaklarının Amerikan ordusuna ait insansız hava araçlarını vurmaya çalışmadığını, yakın uçarak taciz ettiklerini Rakka, Kobani ve Halep üzerinde engelleme yaptığını açıkladı.
Ayrıca Rus uçağından uzak kalmak için rota değiştiren Amerikan jeti ile ilgili ayrıntılı bir açıklama ise yapılmadı.
Suriye sorunu bugüne kadar Türkiye, Amerika ve müttefikleri ile Başer Esad arasında sürerken Rusya’nın askeri harekât ile Suriye sorununa hızlı giriş yapması büyük bir krizin ilk adımları oldu.
Bu hızlı gelişmeler yaşanırken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’yi tehditlere karşı korumaya hazır olduğunu açıkladı.
Stoltenberg, “NATO’nun, güney sınırından gelebilecek tehditlere karşı müttefikini korumak için Türkiye’ye asker göndermeye hazır” olduğunu söyledi.
NATO Genel Sekreteri, endişe kaynağının Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonları ve füze saldırıları olduğunu belirtti.
İşte tüm gelişmeler ve açıklamalar Suriye krizinin giderek bölgesel bir sorundan çıkartıp global bir sorun hale gelmesine, yani bu kıvılcımların kriz aşamasını ateşleyerek çok büyük bir savaşa dönüşebileceğinin sinyallerini verdi.
Amerika, Türkiye ve batılı ülkeler Başer Esad’a karşı cephe oluştururken İran’dan sonra Rusya’nın Suriye topraklarını bombalaması dünyada da Türkiye’de de bomba etkisi yaptı.
Çünkü Rus uçakları sadece IŞİD mevzilerini değil Esad muhaliflerini de bombalamak için 50 uçaklı filoyu Suriye’de konumlandırdı.
Bununa kalmayan Rusya Hazar denizindeki savaş gemilerinden fırlattığı füzelerle bin 500 kilometre ötedeki Esad muhaliflerinin karargâhlarını da vurdu.
Bu haberler peş peşe büyük bir hızla yaşanırken Türkiye’nin enerji, müteahhitlik ve tekstil alanındaki partneri Rusya ile ilişkileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kırgınlığının, kızgınlığının ötesinde önem taşıyor.
Rusya’nın Esad’ın başını vermeyeceği artık netleşti. Ancak Amerika, Türkiye ve müttefikleri bakalım İran, Rusya ve Çin ittifakı karşısında nasıl bir tavır alacaklar?
Suriye haça sahasında yaşanan kriz savaşa mı, barışa mı dönüşür bugünden görmek zor.Ancak Libya ve Irak’ın hala vaat edilen demokrasiye kavuşamaması Suriye krizinin kolay kolay sonuçlanmayacağını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir