BÜYÜK RANT TAM 33 KAT

HAŞİM KILIÇ’IN DAMADINA BİNA TAKASI İLE ARSA VERDİ BELEDİYE ÇOK BÜYÜK ZARARA UĞRADI
GÖKÇEK’İN 22 YILLIK BAŞKANLIĞINDA VERDİĞİ EN BÜYÜK RANT İLE BELEDİYE 90 MİLYON LİRA ZARAR ETTİ

Melih Gökçek’in,”ballı takas” için resmi açıklaması;
Bina değeri : 6 milyon 638 bin lira
Arsa değeri : 5 milyon 218 bin lira
Belediye Karı: 1 milyon 420 bin lira

Tarihi Zarar’ın bilançosu:
1 kattaki alan : 600 Metrekare
Satılık kat sayısı : 26 kat
Toplam satılık alan : 15.600 Metrekare
1 metrekare fiyatı : 1o Bin lira
Toplam Gelir : 156 Milyon lira
1 Dükkân değeri : 2 Milyon lira

Gökçek arsayı % 50 – % 50 Kat karşılığı verseydi:
Toplam Gelirin % 50’si : 78 Milyon lira
Dükkânların % 50’si : 19 Milyon lira
Alınan binanın son değeri : 8 Milyon lira
BELEDİYENİN ZARARI : 90 Milyon lira

Anayasa Mahkemesi emekli Başkanı Haşim Kılıç’ın damadı Mustafa Çubuk ve ortağı Bülent Sungur, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Oran’daki arsası ile Çankaya’daki bir binasını takas ettiler. Medyaya “Ballı Takas ve AK Parti’nin kapatılmaması için Haşim Kılıç’a kıyak” başlıklı haber ve yorumlar yazıldı.
Balık hafızalı medya unuttu ama ben unutmadım.
2007-2008 yıllarında yapılan bina/arsa takası için kim ne yazarsa yazdı ama bu yazdıklarım ile Başkanı Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediyesini nasıl zarara uğrattığının bilançosunu göreceksiniz.
22 yıldır Ankara’yı yöneten Gökçek 2008 yılında Kılıç’ın damadı ve ortağı ile arsa/bina takası yapmak yerine 4 bin 14 metrekare arsayı kat karşılığı verseydi bu durumda belediye bugün 90 milyon lira kar edecekti.
Diğer bir deyişle bugün 90 milyon lira zarar etti.
O günlerde “ballı takas ve AK Parti rüşveti” olarak haber ve yorumlar yapıldığında deneyimli siyasetçi Melih Gökçek resmi açıklama ile Belediyeye 1 milyon 420 bin lira kazandırdığını açıkladı.
Yani kurnazlık yaptı ve Kılıç’ın damadı ve ortağına 33 kat ve AVM (Alışveriş Merkezi) izni verdiğinden hiç bahsetmedi.
Ankara2nın Çankaya ilçesinde Yıldız kavşağı ile Konya yolu kavşağı arasında yer alan Turan Güneş Bulvarı bugün arsa ve bina fiyatları ile Ankara’nın en yüksek değerleri olan mevki.
Bu civarda kat kat karşılığı olarak verilen arsalar mevkiine göre %40/%60 oranında veriliyor. Eğer arsa sahibi nakit para talep ederse alacağı % 40 oran %45 – 50 arasında değişiyor.
Damat ve ortağının “Ata Kardeşler” şirketinin satmaya başladığı, “Yıldız Kule” İş merkezi olarak pazarlanıyor ve yaklaşık % 65’i satılmış durumda.
19 adet dükkân ise teklif alma sureti ile kiraya veriliyor ki firma yetkilileri aldıkları teklifleri açıklamıyorlar.
Turan Güneş Bulvarı civarında çalışan emlakçılar bu dükkânların 2-2,5 milyon liraya rahatlıkla müşteri bulabileceğini söylüyorlar.
22 yıllık Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in Bülent Arınç ile girdiği, “ Paralel yapıya Ankara’yı parsel parsel satma” tartışmasına Gökçek geçen hafta ayni Recep Tayyip Erdoğan gibi, “kandırıldım, pişmanım” diye son noktayı koydu.

KILIÇ: DAMADIMIN TİCARİ FAALİYETLERİNİ TAKİP ETMİYORUM

Anayasa Mahkemesi Emekli Başkanı Haşim Kılıç, damadı dâhil kimsenin ticari faaliyetlerini denetlemek ve takip etmenin kendi görevi olamayacağını o günlerde belirterek, “Söz konusu kişilerin varsa bir yanlışlıkları yetkili yerlere bunun hesabını verecek erdeme sahip olduklarına inanıyorum” dedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesinin o günkü resmi açıklaması:
“Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın Damadının Karlı Alışverişi başlıklı haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, gayrı menkullerin değeri 6 milyon lira olduğu iddia edilen bir arsayla “AK Parti ile ilgili kapatma kararından 20 gün önce takas edildiği” iddiasına şu karşılık verildi:
“Bu iddia, tamamen dayanaktan yoksundur. Çünkü takasla ilgili gerek 26.11.2007’de alınan Belediye Meclis kararı, gerekse 14.02.2008’de alınan encümen kararı, AK Parti’nin kapatma davasının açıldığı 17 Mart 2008 tarihinden çok öncedir. Arsanın metrekaresinin en az bin lira ettiği ve toplam 6 milyon lirayı bulduğu iddiasıyla ilgili olarak da, “Arsa medya kuruluşlarının iddia ettiği gibi metrekaresi 1.000 liranın altında gitmemiş, takasa konu 4014 metrekarelik arsanın metrekaresi 1.300 liradan takasa tabi tutulmuştur. Yani arsanın ucuz takas edildiği iddiası tamamen yalandır.
Binanın gerçek değeri medya kuruluşlarının iddia ettiği gibi 2 milyon lira değil, 2008 fiyatlarıyla 7 milyon 194 bin TL’dir. Bundan binanın yıpranma payı olan 556 bin TL’yi düşersek, binanın bugünkü tam değeri 6 milyon 638 bin liradır. Bugünkü değeri 6,6 milyon TL olan bir binayı, 2 milyon TL diye halka takdim etmek, ahlaki bir davranış değildir.
Medya Ankara’yı sola teslim etmek istiyor
Bu, seçimlere kadar sürecek kampanyaların ne ilki, ne de sonuncusudur. Medyanın, durup durup Ankara konusunda bir anda coşması, kesinlikle tesadüf değildir. Ankara hakkında aynı medya kuruluşlarının, 29 Mart yerel seçimlerine kadar en az 10 iftira kampanyası daha açacağından hiç kuşkumuz yoktur. İstanbul’da toplanan baronların, bazı medya kuruluşlarına Ankara hakkında en az haftada bir iftirada bulunma talimatı verdiği bir gerçektir. Bu konuda yayın yapan basın ve medya kuruluşları hakkında ayrı ayrı ceza davası açılması için derhal suç duyurusunda bulunulacaktır.

GÖKÇEK’İN SON AÇIKLAMASI: “PİŞMANIM, BENİ ALDATTILAR”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Paralel Yapı mensuplarına verilen parseller için dönemin AK Partili Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın açtığı tartışmayla ilgili, “Pişmanım. Ben hayır işi olduğuna inanıyorum ama onlar şahısları için suiistimal etmişler” dedi.
Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Gökçek, Ankara’da yaptığı çalışmaları anlattı. Bir süredir tartışılan ‘parsel’ konusu sorulan Gökçek, “Tabii pişmanım. Pişmanım ama ben yaptığım işin hayır işi olduğuna inanıyorum. Karşındakinin yanlışlığını bilmeden ona yardım etmek aldatılmış olmaktır. Ama bu durum aslında onların kendilerini aldatmasıdır. Allah katında aldatamaz ki! Ben Allah rızası için yardım ediyorum. Onlar da Allah rızası için diyorlardı ama şahısları için suiistimal etmişler. Hesabını Allah’a verecekler” diye konuştu.
“Şahıslar için alanlar da var”
“Şahıslarına da mı almışlar?” sorusuna üzerine Gökçek, “Evet… Şahıslarına alanlar da var maalesef. Bu benim tespitim. Daha sonra o gözle baktığım zaman şahısları için de alanlar olduğunu biliyorum. İspat et dersen çok zor ama olduğunu biliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir