Büyükşehir’e Ankaralı Mesut Akgül sürprizi

Melih Gökçek’in yerine seçilecek aday isimleri arasına sürpriz 4’üncü isim olarak Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’de girdi. Akgül doğma büyüme Ankaralı ve Mamaklı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın bir danışman, “Ankaralı olarak kentime hizmet edecek Büyükşehir Belediye Başkanında Ankaralı olması şartını ararım. Gerek Gökçek’in yerine atanacak gerekse 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimde adayların önce özgeçmişlerine de bakıyoruz” dedi.

İ. Melih Gökçek’in adeta Fethullah Gülen gibi “…onları helak et ya Rabbim” diye beddua ederek istifa etmesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilecek adaylara çevrildi gözler.

Bizim medya ortaya çok isim atar ki birinden birini tuttursun ama dikkatinden çok şey kaçar.

Danışman arkadaşımın önerisi üzerine adı geçen adayların nereli olduklarını özgeçmişlerinden çıkardım.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak 1964 doğumlu ve Konya Seydişehirli.
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki 1965 doğumlu ve Bolu Dörtdivanlı.
Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna 1957 doğumlu Sivas Şarkışlalı.
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül 1967 doğumlu Ankara Mamaklı.
Ankara kulislerinde adı geçen 4 aday arasında tek Ankaralı olan Mesut Akgül hakkında AKP’ye yakın kaynaklarımdan da çok övücü sözler işittim.

AKP’nin 2001 yılında kurucu Mamak İlçe Başkanı olan Mesut Akgül 2009 yerel seçimlerinde aday olmak için bu görevinden istifa etti ve Mamak Belediye Başkanı seçildi. 2014 yılında da yaptığı hizmetlerin karşılığını alarak görevine devam etti.

Ankaralılar Mamak’ın eski imarsız, yoğun gecekondu olan ve alt yapısı çok zayıf halini bilirler.

Bugün Mamak’a gidenler ise Çankaya’yı dahi geride bırakan değişimi ve gelişmeyi görünce şaşırırlar.

Lafta değil ama gerçek “Vatandaş Odaklı Belediyecilik” Mamak’ta dikkat çeken en önemli özellik olarak dikkat çekiyor.

Belediyenin yaptıklarına gelince, Başkan Akgül’ün hem Ankaralı hem de doğma büyüme Mamaklı olması Mamaklıların beklentilerinin yerinde ve zamanında tespit edilerek karşılanmasını sağlıyor.

Kapalı yüzme havuzu, spor salonu ile gençlere spor yapma olanağı veren, çocuk parkları, yeşil alanları ile dikkat çeken Mamak’ta daire fiyatları da patlama yapmış durumda.

Ayrıca vurgulamak gerekir ki rüşvet ve yolsuzluk iddialarının bulunmadığı şeffaf ve güvenilir bir belediyecilik yapılıyor Mamak’ta.
Neşet Ertaş Aile ve Gençlik Merkezi, Necip Fazıl Gençlik ve Kültür Merkezi, Amfi Tiyatro 75.Yıl Düğün Salonu, Vali Erdoğan Şahinoğlu Konukevi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi, Şehir Stadı, Spor Salonu, Gençlik ve Spor Merkezi Mamak’ta dikkat çeken yeni yatırımlardır.

Kentsel dönüşümün en hızlı şekilde yapıldığı Mamak modern yapıları ile artık Ankaralıların varoş ilçesi değil, çağdaş ilçesi konumuna yükseldi.

AKP Genel Merkezine yakın kaynaklar, Ankaralı Başkan Mesut Akgül’ün adının İ. Melih Gökçek’in yerine 2019’a kadar aday seçilmesinin yanı sıra Mart 2019’da da yeniden Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilmesi ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladılar.

Bakalım bu 4 adaydan hangisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının “geçici” ve “kalıcı” ismi olacak.