Ders almadınız mı?

DÜN NAMIK KEMAL, NAZIM HİKMET, BÜLENT ECEVİT, RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I HAPSE ATMADIK MI?
YA BUGÜN? CAN DÜNDAR, ERDEM GÜL, GAZETECİLER VE AYDINLAR HAPİSTELER

Yazarımız Tandoğan Uysal bugün yazısında Namık Kemal’in Kıbrıs’taki zindanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pınarhisar cezaevinde mahkûmiyet yaşadıklarını vurgulayarak haksız, hukuksuz tutuklamaların merkezi olan Silivri’nin de yarın müze olabileceğini vurguladı.
Haklısın Tandoğan kardeşim ama eksik yazmışsın. Çünkü İsveç’te yaşıyorsun ve bu yeni müzeyi duymamış olabilirsin. Bu eksiğini de ben Ulucanlar Cezaevi iken Ulucanlar Müzesi olan örneği ayni yazarak tamamlayayım.
1925 yılında inşa edilen cezaevinin geçmişi, 1925 yılında “Umumi Hapishane” olarak inşa edilen Ulucanlar Cezaevi, ne yazık ki Cumhuriyet tarihinin, siyasi hayatımızın ve medya dünyamızın en karanlık sayfalarına tanıklık etmekten kurtulamadı.
Açık kaldığı 81 yıl boyunca 18 idam cezasının infazı gerçekleştirildi Ulucanlar Cezaevi’nde… Fethi Gürcan, Talat Aydemir, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu, Erdal Eren, Fikri Arıkan, Ali Bülent Orkan bunlardan bazıları.
Ulucanlar Cezaevi sadece infazların değil, tanınmış mahkûmları ile de tarihe ismini yazdırdı. Çok gazeteci girdi kapısından, çok şair… Birçok yazarın, politikacının hatta sinemacının yolu geçti Ulucanlardan. Necip Fazıl Kısakürek de girdi, Nazım Hikmet de, Ahmet Arif de kaldı burada, Hasan Hüseyin Kormazgil de… Ulucanlar’da hapis yatan gazeteci ve edebiyatçıları sıralayacak olursak, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet Ran, Sami Cebeci, Yılmaz Güney, Ahmet Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Metin Peker, Oral Çalışlar, İpek Çalışlar, Çetin Altan, Beyhan Cenkçi Adnan Cemgil, Faik Uğuroğlu, Kemal Çukurkavaklı, Cüneyt Arcayürek, Fakir Baykurt, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Metin Toker, Mümin Toker, Soner Yalçın, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan bunlardan bazıları…
Siyasi suçluların yolu da Ulucanlar Cezaevi’nden geçti. Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu, Osman Yüksel Serdengeçti, Talat Aydemir, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mustafa Pehlivanoğlu, Fikri Arıkan, Ali Bülent Orkan, ,Muharrem Şemsek bunlardan bazıları
Tandoğan kardeşim teşekkür ederim Namık Kemal’i yazdığın ve bana içlerinde köşe yazısından dolayı 16 ay hapis cezasını Ulucanlarda 1958-1959 yıllarında çeken ve 3 oğluna “Onurlu Gazetecilik” madalyası bırakan rahmetli babamın da olduğu gazetecileri, şairleri, yazarları, siyasi hatırlattığın için.
Dün hapse tıktıklarımız bugün milletvekili, bakan, başbakan ve Cumhurbaşkanı dahi oluyorlarsa, bugün Silivri’yi esaret zindanına çevirenlere soruyorum:
Hiç mi ders almadınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir