Dert küpü olduk

Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da savaştayız, PKK ve FETÖ ile büyük mücadele var, AB üyeliği yine hayal, 3 milyon mülteciye milyar dolarlar harcıyoruz, dolar tutulamıyor, turizm hala zorda, piyasada yaprak kımıldamıyor, Gazeteciler ve Milletvekilleri tutuklanıyor, OHAL sürüyor…

47 Yıllık meslek hayatımda görmediğim, yaşamadığım kadar büyük krizler içerisinde Türkiye.
Şimdi tek tek inceleyelim bu krizleri.

Irak’ta Başika kampı ve Musul meselesi Türkiye ile Irak’ın arasında büyük kriz yarattı. Amerika’nın Irak’tan yana tavrına Türkiye askerlerini çekmeyerek direniyor.
Suriye’de Türk Askeri Fırat Kalkanı ile Rakka’ya doğru DEAŞ ile savaşarak ilerliyor. Şehitler, gaziler veriyor. Ancak Amerika’nın son dakika hamlesi ile Rakka’ya PYD/YPG’nin girmesi için ağır silahlar vermesi büyük kriz yarattı.

Afganistan’da El Kaide’ye karşı koalisyon askerileri ile Türk askeri birlikte görev yapıyor. Her an çatışma ve saldırı riski altında askerlerimiz.
PKK tarihinin en büyük saldırılarını yapıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk polisine tonlarca patlayıcı yüklü araçlarla, canlı bombalarla ve havan, roketatar gibi ağır silahlarla saldırıyor. Kahraman güvenlik kuvvetlerimiz her gün şehitler veriyor.

FETÖ ile mücadelede her gün asker, polis, kaymakam, vali, emniyet müdürü, bürokrat, öğretim üyesi, doktor özetle her kesimden insanlar gözaltına alınıyorlar. Mahkemelerde dava üstüne dava açılıyor, Amerika Gülen’i tüm ısrarlara rağmen iade etmedi anlaşılan o ki etmeyecek de.
AB üyeliğinin hayal olarak kalması son gelişmeler ile daha da netleşti. AB Bakanı Ömer Çelik AB Büyükelçilerini toplayarak HDP Milletvekillerinin neden tutuklandıklarını anlattı, terörle mücadelede çifte standart yapmalarına tepki gösterdi.

AB “6 Milyar dolar vereceğiz, mültecilerin iade anlaşmasını imzalayın. İlaveten Schengen vizesini kaldıracağız” dedi ama her iki sözünü de tutmadı.
Türkiye 3 milyon mülteciye milyar dolarla harcamaya devam ediyor, mülteci krizi Türkiye ile Avrupa Birliği arasında sürüyor, ekonomimize giderek daha çok yük oluyor.
Dolar son günlerde yaşanan siyasi krizlerin de etkisi ile tarihi rekorlar kırıyor. Doları artışı demek, zam yağmurları demektir.
Rusya ile iyi ilişkilerin tekrar kurulmasına rağmen Rus turistler bu yıl gelemediler. Bu arada Avrupa ve Amerika’dan gelen turist sayısında da çok büyük oranda azalmalar var ki turizm sektörü 2017’ sezonu için kara kara “krizi nasıl atlatırız” hesapları yapıyor.

Gazeteciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, işsiz kalıyor ve özgür kalemler dahi yazılarını “korku” içinde kaleme aldıklarını vurguluyorlar. Medya büyük kriz yaşıyor.
HDP Milletvekillerinin tutuklu yargılanmalarına CHP ve HDP karşı çıkarken AK Parti ve MHP destek veriyor. HDP’lilerin Meclis çalışmalarını boykot etmeleri siyasi krize neden oluyor.
Ve OHAL ile çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) tepkiler de sürüyor. Rektör atamaları gibi konular iktidar ile muhalefetin arasında krize yol açtı.