Dünyaya mesaj: Terörü ezmede taviz vermeyiz

Birleşmiş milletler

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) terörle mücadelede Amerika’ya, Rusya’ya, Avrupa ülkelerine, “terörü ezmede taviz vermeyiz” diye özetlenecek şekilde çok açık ve net mesajlar verdi.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı adları verilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman Mehmetçikleri tek bir sivile zarar vermeden kahpe kalleş terör örgütleri PKK / PYD / YPG / IŞİD’i sınırımızdan temizledi.

Dünyaya mesaj: Terörü ezmede taviz vermeyiz . Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan ve 4 saat 20 dakika süren MGK toplantısında terörle mücadele ve diğer önemli konularda kararlar alındı ve yapılan resmi açıklamada dünyaya sert mesajlar verildi.

Bu mesajları özetleyecek olursak:

– “Menbiç’ten teröristler bir an önce uzaklaştırılmazsa Türkiye insiyatif kullanacak. Fırat’ın doğusundaki teröristler için aynı kararlılıktayız”
– PKK/PYD/YPG DEAŞ, FETÖ/PDY gibi proje terör örgütlerinin eylemleri başta olmak üzere, milli güvenliğimizi hedef alan her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan ve kurulumuzca önerilen tedbirler gözden geçirildi.
– Terörün sonlandırılması için yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da aynı azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele kapsamlı şekilde değerlendirildi.
– Türkiye’nin yurt dışı operasyonları karşısında, aldığı tüm desteğe rağmen tutunamayan terör örgütünün, yeniden ülke içinde eylemlere yönelme ihtimaline karşı gerekli tüm tedbirlerin titizlikle uygulanması hususundaki kararlılık teyit edilmiştir.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

– Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kürt, Arap ve Türkmenlerden müteşekkil Özgür Suriye Ordusu’nun birlikte yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı neticesinde, terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtarılan Suriyelilerin harekata gönülden destek vermesinin üzerinde önemle duruldu.

– Türkiye’de misafir edilen ve bölgenin asli sahipleri olan yüz binlerce Suriyelinin geri döndükleri yerlerde güven, huzur ve refah içinde yaşayabilmeleri için gereken tedbirlerin hayata geçirilmesi konusundaki çalışmalar değerlendirildi.

AFRİN’DE DURUM

– İşgal ettiği diğer yerlerde olduğu gibi Afrin’de de, çocuk yaştakileri silahlandıran, masum sivilleri canlı kalkan olarak kullanan, etnik temizlik dâhil her türlü insanlık suçunu işleyen bölücü terör örgütünün, DEAŞ ile iş birliği içinde olduğunun uluslararası kamuoyuna bir kez daha hatırlatılmasında fayda mülahaza edildi.

– Münbiç’teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat insiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtildi.

– Fırat’ın doğusundaki Suriye topraklarında yuvalanan teröristlerle ilgili de aynı kararlılık içinde olduğumuz vurgulandı.

SİNCAR VE KANDİL İÇİN IRAK’A UYARI

– Suriye’nin yanı sıra, Sincar ve Kandil başta olmak üzere, Irak’ın çeşitli yerlerinde de ülkemize saldırmak üzere yerleşen bölücü terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerinin, öncelikle Irak devleti tarafından önlenmesinin beklendiği, bunun mümkün olmaması hâlinde ise bizzat Türkiye tarafından engelleneceği ifade edildi.

DİĞER DIŞ GELİŞMELER

– Dönem içerisinde bazı ülkelere yapılan ziyaretler ve münferit görüşmeler ile diğer dış siyasi gelişmeler hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiş, izlenebilecek stratejiler konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.
– Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki gelişmeler hakkında genel bir değerlendirme yapılmış; bilhassa Yunanistan’ın iyi komşuluğa aykırı tutum ve davranışlarının tarafımızdan hassasiyetle takip edildiği ifade edilmiş, Türkiye’nin hak ve menfaatlerinden asla taviz verilmeyeceği karar altına alındı.

The post Dünyaya mesaj: Terörü ezmede taviz vermeyiz appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları