Elektronik denetim şart

7 HAZİRAN’DA SANDIK GÜVENLİĞİ YETMEZ, SEÇSİS HER AŞAMASINDA GÜVENLİK SAĞLANMALI
7 Haziran seçiminde Adalet Bakanlığını Ulusal Yargı ağı (UYAP) Yüksek Seçim kuruluna (YSK) tahsis edilerek Seçim Sistemi (SEÇSİS) oluyor. İlçe ve illerden Bilgisayar ağına yüklenen sandık sonuçları elektronik olarak YSK’ya iletiliyor.
Her seçimde tartışılır oldu AK Parti’nin aldığı oy oranları. Kimilerine göre bu başarının sırrı seçim hilelerinde gizli.
Sandık başlarına atanan memurların yanı sıra her partide her sandığa gözlemci gönderiyor ve oy kullanım ile sayımında bu kurul görev yapıyor.
Sandık görevlileri sayın sonuçlarını tutanağa bağlıyor ve ilçe seçim kurullarına teslim ediyor. Bu kurullarda da partilerin gözlemcileri bulunuyor ve birleştirme tutanakları hazırlanarak sonuçlar SEÇSİS programına bilgisayarlara yükleniyor.
İşte bu noktadan sonra sonuçlar elektronik ortamda bulunuyor ve bilgisayar ağına müdahale imkânı doğuyor.
İşte bu SEÇSİS sisteminin her önemli noktasında ve tabii YSK’nın bilgi işlem bölümünde de siyasi partilerin gözlemci ve denetçilerinin bulunması gerekiyor.
Öte yandan diğer önemli bir konu ise Ankara, İstanbul gibi AK Partili belediyeler ile kamu kurumlarında bulunan AK Partiye yakın memurlarının da sandık, ilçe ve il seçim kurullarına atanması.