Erdoğan’ın tarihi hataları neler?

Erdoğan 1

Erdoğan’ın tarihi hataları neler? 16 yıldır Türk siyasetinde liderliği ve gündem belirlemeyi elinde tutan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “metal yorgunluğu” diye partisindeki yıpranmayı açıkça ortaya koymuştu.

Erdoğan, bu yıpranmayı ortadan kaldırmak için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ve Bursa, Balıkesir, Düzce başta olmak üzere yaklaşık 90 AKP’li belediye başkanını azletti.

Erdoğan’ın tarihi hataları neler? Önce şunu vurgulamak gerekir ki hedef Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere yeni isimlerle gitmekti.

Erdoğan’ın birinci hatası

Türkiye’deki siyaseti etkileyecek önemdeki bu illerde AKP’nin kalesini boşaltmak oldu.

Ahmet Hakan’ın sunduğu ve canlı yayın konuğu olduğum Tarafsız Bölge’de AK Parti’nin değişim stratejisi, partilerin 2019 hazırlıkları, İYİ Parti’nin etkisi ve seçim sistemi masaya yatırıldı.

AKP’deki azillerin demokrasiye aykırı büyük bir siyasi hata olduğunu belirterek “Erdoğan bence kaleleri boşaltarak büyük bir hata yaptı. Beş önemli şehrin kaleleri boşaldı ve muhalefet partileri buna hala uyanamadılar.

Ben olsam adaylarımı bugün açıklarım. Karşılarında Melih Gökçek, Kadir Topbaş gibi isimler yokken… ” diye konuştum.

Erdoğan ikinci hatasını

Devlet Bahçeli’nin erken seçim gazına gelerek Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimini yerel seçimden öne alarak yaptı.

Topbaş ve Gökçek gibi 2 önemli ismin İstanbul ve Ankara’da 24 Haziran seçimlerine katkı vermeyecekleri olması Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçiminde AKP’yi bu iki ilde çok olumsuz etkileyecektir.

Erdoğan üçüncü hatasını

Birçok ilçe ve ilin AKP’li teşkilat başkanlarını ve yönetimlerini azlederek ya da il ve ilçelerin kongreleri ile yönetimlerini değiştirerek yaptı ki bu değişim sonunda yeni seçilen ve atananlar görevlerine alışamadan erken seçim kararı alarak teşkilatlarının hazırlıksız yakalanmasına neden oldu.

Erdoğan dördüncü hatasını

Vatandaşın ekonomik sıkıntılarını çözmeden erken seçim kararı almakla yaptı. 2018 Temmuz, 2019 Ocak ve Temmuz dönemlerinde Asgari ücreti arttırarak, işçi ve emeklilere enflasyon üstünde zam yaparak, ekonomiye sıcak para girişini sağlayarak vatandaşa sıkıntılarını unutturup zamanında seçim ile başarılı olabilirdi.

Erdoğan'ın tarihi hataları neler?
Erdoğan’ın tarihi hataları neler?

Erdoğan beşinci hatasını

16 yıldır elinden bırakmadığı liderliği, gündem belirlemeyi ve “zamanında seçim” ilkesini göz ardı ederek siyasi önderliğini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye kaptırarak yaptı.

Erdoğan altıncı hatasını

İyi Partinin ve Meral Akşener’in seçime girmemesi için Devlet Bahçeli’nin aklına uyarak baskın seçim kararı aldı. Erdoğan yedinci hatasını maç başladıktan sonra kural değişmez ilkesine aykırı davranarak yaptı. Uyum Yasaları mecliste kabul edilmeden baskın erken seçimler için karar alındı ama ortada bu seçimlerin nasıl yapılacağının yasası yoktu.

Bu aslında bir hata değil siyasi tuzak idi.

Erdoğan sekizinci hatasını Bahçeli’nin talebi ile İyi Parti ve Meral Akşener’in seçime girmesini YSK kararı ile engellemeyi amaçlayarak yaptı.

15 CHP’li Milletvekili İyi Partiye geçip Meclis grubu kurarak seçime girme hakkı kazandırınca Erdoğan, “YSK hata yaptı” diyerek İyi Partiyi ve Meral Akşener’i seçim dışında bırakma niyetini de itiraf etti.

Özetle, Erdoğan, “Racon kesmeyi ben yaparım” derdi ama bu kez Bahçeli Erdoğan’a racon kesti.

Ayrıca Erdoğan bir de Başakşehir futbol takımını Galatasaray’a karşı destekleyerek hata yaptı ki, Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Trabzonsporlu, Bursasporlu olmak üzere birçok taraftarın AKP’ye karşı cephe oluşturmasına neden oldu.

Sonsöz olarak şunu vurgulayayım ki AKP’nin metal yorgunluğunun yanı sıra Erdoğan’ın siyasi mental (zihinsel) yorgunluğu da ortaya çıktı.

The post Erdoğan’ın tarihi hataları neler? appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları