Garibim Akşener ve rakibi adaylarla farkı

Meral aksener 2

Abdüllatif Şener muhalefete “deli gibi çalışın” diyor ki bakıyorum iki siyasetçi deli gibi çalışıyor. Birisi Meral Akşener, diğeri Recep Tayyip Erdoğan.

İkisi de Cumhurbaşkanı adayı ve aralarında müthiş bir rekabet var ama müthiş bir fark da var. Hatta Akşener ve İyi Parti ile diğer partiler arasında da uçurum var.

Garibim Akşener ve rakibi adaylar, kocasının parası ile siyaset yapıyor ve illeri, ilçeleri adım adım geziyor, meydanlarda, sokaklarda kendiliğinden toplanan vatandaşlara hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AKP’nin il ve hatta ilçe kongrelerine devletin uçağı ve imkanları ile gidiyor, partisinin teşkilatları tarafından bindirilmiş kıtalarla toplanmış davet edilmiş kalabalıklara hitap ediyor.

Devletin parası ve imkanları ile AKP faaliyetlerine katılıyor ama muhalefetten de her konuda olduğu gibi “tık” yok.

ERDOĞAN’IN NAMÜTENAHİ İMKANLARI

Tarafsızlık yemini bulunan ve 16 Nisan sonrası AKP Genel Başkanı olarak siyaset yapan Erdoğan’ın 2019 seçimlerinde de bu imkanları sonuna kadar kullanacağından şüphe yok ki maça 1-0 önde başlıyor.

Erdoğan’ın tüm toplantılarını yaklaşık 45 televizyon canlı yayınlıyor ister bir ister iki yerde konuşsun fark etmiyor hepsi bu televizyonlardan canlı yayınlanıyor ve haberlerinde de dakikalarca veriliyor.

Gazetelerde de durum farklı değil.

Garibim Akşener’in tek bir toplantısını tek bir televizyon canlı yayınlamıyor ve yazılı basında da sadece birkaç gazete faaliyetlerini yayınlıyor ki burada Yeniçağ’ın hakkını da teslim edeyim.

Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hayri Köklü ile Yeniçağ web sayfasının Genel Yayın Koordinatörü Batuhan Çolak’ın Meral Akşener haberlerine geniş yer vermeleri olmasa İyi Parti seçmeni Akşener’in siyasi mesajlarından ve faaliyetlerinden haberi olmayacak.

Sadece AKP değil MHP, HDP ve CHP’de devlet bütçesinden aldıkları milyonlarca lira ile siyaset yapıyorlar.

Garibim Akşener ise emekli milletvekili maaşının yanı sıra eşi Tuncer Beyin katkısı ile çok dar mali katkılarla siyaset yapmaya çalışıyor.

Tabii devlet bütçesinden yardım alan AKP, CHP, MHP ve HDP 2019’da hem yerel hem genel seçim olduğu için devlet bütçesinden tam 3 kez maddi yardım alacaklar.

İşte bu yıl yani 2018 bütçesinden partilere verilen paralar:

AKP’ye 139.1 milyon lira
CHP’ye 71.2 milyon lira
MHP’ye 33.3 milyon lira
HDP’ye 30.1 milyon lira

2019’da bu bütçeler enflasyon oranında yaklaşık % 10 arttırılıp, 3’e katlanarak ödenecek.

AKP’ye 150 milyon x 3 = 450 milyon lira
CHP’ye 78 milyon x 3 = 234 milyon lira
MHP’ye 36 milyon x 3 = 108 milyon lira
HDP’ye 33 milyon x 3 = 99 milyon lira

Aman unutmadan yazayım, AKP ve MHP Cumhur ittifakı yaptıklarından bu iki partinin bütçesinin toplamı olan yaklaşık 550 milyon lira Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasım 2019’da Cumhurbaşkanı seçilmesi için harcanacak.

Ki bu bütçeye Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıkların da bütçelerini katmalısınız. Çünkü 16 yıldır her seçimde AKP devlet imkanlarını sonuna kadar kullanıyor.

Garibim Akşener garibim ise bu milyonlarca liralık bütçelere sahip iktidar ve muhalefet partilerine karşı cumhurbaşkanı olmak için eşinin parasına emekli maaşını da katarak sokak sokak geziyor.

The post Garibim Akşener ve rakibi adaylarla farkı appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları