Gazetecilik ne acı ki bitti Çağlayan’la ilgilenmediler

Orhan Uğuroğlu

Zafer çağlayan orhan uğuroğlu 22 ocak 2018

Gazetecilik ne acı ki bitti. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına ilk kez başka bir ülkenin yani Amerika Birleşik Devletlerinin mahkemesi tarafından ister siyasi ister hukuki diye düşünün “sanık” olarak kabul edilip hakkında, Eylül 2007’de “tutuklama” kararı çıkarılıyor.

Kanal D ve CNN Türk’te Ahmet Hakan, Fox TV’de Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya, Sözcü Gazetesinde Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Rahmi Turan, Hürriyet Gazetesinde Abdülkadir Selvi, Ertuğrul Özkök ve Yeni Şafak’tan Kemal Öztürk, “Zafer Çağlayan neden konuşmuyor?” diye sorguladılar.

Gazetecilik ne acı ki bitti Çağlayan’la ilgilenmediler. Cumhuriyet, Yeniçağ, Milliyet, Posta, Korkusuz başta tüm gazetelerin yazarları ve televizyonlarda program yapan gazeteciler de ortalıkta gözükmeyen Zafer Çağlayan’ın nerede olduğunu ve neden konuşmadığını 4 aydır sorguluyorlar.

ASO TÖRENİ

Cumhurbaşkanlığı külliyesinin Kongre salonunun en arkasında gazetecilere ayrılan sırada oturuyordum ki törenin başlamasına dakikalar kalmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salona girişi bekleniyordu.

O sırada yanında TOBB ve ASO Başkanları olan Zafer Çağlayan’ın salona girişini ve merdivenlerden inişini gördüm ki alkışlama olunca foto muhabirleri, “kim geldi?” diye sordular.

Ben de, “Zafer Çağlayan geldi, sakallı olan” dedim. Bütün foto muhabirleri tele objektifleri ile Çağlayan’ın salonu alkışlar altında selamlamasını görüntülemeye başladılar.

Zafer Çağlayan Ankara Sanayi Odasının “54. Kuruluş yıldönümünde 54 ödül” törenine katıldı. Daha sonra salona gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan da Zafer Çağlayan ile el sıkıştı.

Yani Gazetecilerin soru sormaları için ortaya çıktı, tabiri caiz ise haber gazetecilerin ayağına geldi.

Gazetecilik ne acı ki bitti zafer çağlayan'a soru soracak tek bir gazeteci çıkmadı benden başka
Gazetecilik ne acı ki bitti zafer çağlayan’a soru soracak tek bir gazeteci çıkmadı benden başka

Bu arada ASO üyelerinin Zafer Çağlayan’a büyük sevgi gösterisinde bulunduklarını, elini sıkmak için kuyruk olduklarını ve Başkan Özdebir’in salondan ayrılıncaya kadar Zafer Çağlayan’ı yalnız bırakmadığını da vurgulayayım.

Cumhurbaşkanı, Bakan, TOBB Başkanı, sanayiciler ve konuklar salondan ayrıldılar ki baktım benden başka tek bir gazeteci kalmamış.

Fırsat bu fırsat diyerek 4 aydır ilk kez bir toplantıya katılan ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın yanına gittim ve Amerika’daki davayla ilgili sorular soran tek gazeteci oldum.

Çağlayan da sorularıma ısrarla “konuşmayacağım” diye yanıt vermedi.

Neden benden başka tek bir gazeteci gidip Zafer Çağlayan’a soru sormadı?

Yanıt verir vermez ayrı konu ama Çağlayan’ı görmüşken yanına gidip soru sormamak gazetecilik mesleğine ihanettir.

Daha açıkçası muhabirlik rafa kaldırılmış, basın toplantısı ve tören gazeteciliği dönemi başlamış.

Çok üzgünüm ama maalesef gazetecilik bitmiş.

Eğer ben ASO törenini izleyen gazetecilerin ve televizyoncuların yöneticisi olsaydım, “sizden gazeteci olmaz” diye hepsini işten atardım.

Gazetecilik ne acı ki bitti Çağlayan’la ilgilenmediler
© 2006-2026 Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete | Tüm Hakları Saklıdır.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları