Genç Parti için var da Ak Parti için yok mu?

RTÜK VE YSK 2002’de STAR TV, KRAL TV, KANAL 6 GİBİ KANALLARA GENÇ PARTİ YAYINLARI İÇİN 1 AY KAPAMAYA KADAR CEZALAR YAĞDIRDI…
Bu seçim döneminde de bir kez daha ortaya çıktı ki Türkiye’de yasalar ve yasaklar maalesef Radyo ve Televizyonlara eşit uygulanmıyor. Radyo ve Televizyon Kurulu UYGULAMIYOR, Yüksek Seçim Kurulu UYGULAMIYOR.
Genç Parti yayınları nedeniyle RTÜK ve YSK tarafından uygulanan cezalar ile ilgili KLASÖRLER dolusu resmi belgeler bende… İsteyen Televizyona canlı yayında açıklar, isteyen Gazeteye veririm… Bugün için hepsi birer ibret vesikasıdır.
2002 yılı seçimlerinde AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı açısından çok önemli siyasi bir sonuç yaşandı. Seçime 3 aylık siyasi geçmişi olan Genç Parti katılıp % 7,25 oy alınca yılların partileri MHP, DYP ve ANAVATAN %10 seçim barajına takılarak Meclis’e giremediler. AK Parti 363 Milletvekili CHP 174 Milletvekili çıkardı ve Meclis’e sadece 2 parti 9 Bağımsız Milletvekili girdi. (Tablo aşağıda)
Bu siyasi tablo Cem Uzan liderliğindeki Genç Parti başarısının sonucunda AK Parti’ye tek başına iktidar olanağı sağladığını net şekilde ortaya koydu.
Şimdi o günlere dönersek STAR TV, KRAL TV, KANAL 6 gibi birçok kanalı bulunan Uzan grubu Radyo ve Televizyon yayınları ile Genç Parti haberlerini çok fazla sayıda bant ve canlı yayınlar ile yayınladı. Diğer Parti haberlerine de az sayıda yer verildi.
RTÜK bu yayınlara hemen yaptırım uygulamaya başladı ve yasalarda yer almamasına rağmen Yüksek Seçim kuruluna da ihlal dosyalarını gönderdi.
RTÜK defalarca uyguladığı ve klasörler dolusu cezalarının yanı sıra son darbeyi de seçim öncesi vurdu. Seçim yasaklarının başlaması üzerine AK Parti’nin RTÜK’e yaptığı başvuruyu RTÜK olumlu görüş ile Yüksek Seçim Kuruluna “ ceza uygulansın “ diyerek gönderdi. “YSK yasal yetkisi olmamasına rağmen”, ayrıca “ STAR TV ortakları arasında Uzan ailesinden 1. Ve 2. Derece akrabası bulunmamasına rağmen STAR TV’ye seçim öncesi 1 ay kapama cezası verdi.
Uzan Grubunun İdare Mahkemesine açtığı davada “Yürütmenin Durdurulması” verilmeyince STAR TV başta 7 TV ve 6 Radyo yayını bir ay durduruldu.
Ne kadar üzücüdür ki 3 Kasım 2002’de yapılan seçimden aylar sonra bu dava RTÜK’ün yaptığı tüm itirazların olumsuz olması ile kazanıldı.
O dönemde Uzan Grubunun Radyo ve Televizyonlarının Genç Parti’ye verdiği destek ile bugün AK Parti’ye yandaş Radyo ve Televizyonların verdiği desteği görünce soruyorum:
Yasalar Genç Parti için var da AK Parti için yok mu?