Hangi derin odak..?

AK PARTİ ESKİ BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY TAHİR ELÇİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİNİ SORDU

Sosyal medya hesabı üzerinden son gelişen olayları değerlendiren Günay, “ Terör eylemlerinin bu işlevine bakınca arkasında -görünenin ötesinde- hangi derin odak ve hesapların olduğunu düşünmemek mümkün değildir” diye çok önemli bir yorum yaptı.
AK Parti eski Milletvekili ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili olarak 9 ayrı maddede görüşlerini sosyal medya üzerinden paylaştı.
İşte Günay’ın açıklamaları:
1/ Son yaşananlar herkesin siyasal şiddet üzerinde yeniden düşünmesini ve ortak tavır almasının daha fazla gecikmemesini zorunlu kılıyor.
2/ Şiddet eylemleri, hangi iddiayı taşırsa taşısın, her zaman baskıcı düzenlemelerin gerekçesi oluyor ve otoriter yapılara hizmet ediyor.
3/ Askeri darbeler şiddet eylemleri sonrasında yapıldı. Şiddet/terör eylemleri sonrası hep demokrasi askıya alındı, alınıyor.
4/ Şiddet eylemleri hangi kesime mal edinmişse, o kesim bundan zararlı çıktı, kitle desteği azaldı, olması gerekenin altına çekildi.
5/ 80 öncesi ideolojiler bu eylemlerin bedelini ödedi; özelde sol/sosyal adaletçi kesimlerin toplum bağları bu eylemlerden çok zarar gördü.
6/ 80 Sonrası da PKK eylemleri insan hakları hareketlerinin kitleselleşmesinin önünde hep bir engel, devlet şiddetinin de mazereti oldu.
7/ Devlete daha otoriter anlayışları egemen kılmak yahut egemenliklerini sürdürmek isteyenler hep şiddeti bir araç olarak kullana geldiler.
8/Terör eylemlerinin bu işlevine bakınca arkasında -görünenin ötesinde- hangi derin odak ve hesapların olduğunu düşünmemek mümkün değildir
9/Bu konuyu tartışacağız. Şimdilik, hiç bir şiddet eyleminin demokrasiye, demokratikleşmeye hizmet etmediğinin tekrar altını çiziyorum.
Şimdi bu sözleri söyleyen Günay’ın AK parti eski milletvekili ve Bakanı olmasından çok siyasi yaşamı önem taşıyor.
İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu olan Günay CHP Genel Sekreterliği de yaptı. 12 Eylül öncesi CHP il başkanlığı ve milletvekilliği yapan Günay Dev-Yol üyesi olmaktan 1 yıl tutuklu kaldı, 3 ay hapis yattı.
Özetle yukarıdaki 9 maddeyi yazan ve “derin odak” sözleri ile Elçi cinayetini sorgulayan 80 öncesi de sol-sağ olaylarını da yaşayan çok deneyimli bir siyasetçidir Ertuğrul Günay.
Günay’ın ayrıntılı siyasi yaşamını öğrenmek için www.sonsoz.com.tr sayfamızda bu haberi okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir