Hangisine inanalım…?

Meclis’te bir yandan Milletvekilleri tek tek kürsüye gelip yemin ediyorlar, bir yandan da kulislerde koalisyon formülleri üretiyorlardı. Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan henüz hükümeti kurma görevini hiçbir partinin genel Başkanına henüz vermedi. Öne sürülen bu formüller bir anlamda nabız yoklama. Siyaset satrancında yapılan bu hamleler ile partiler rakiplerine “şah-mat” yapmak istiyorlar…
Taraflısı, tarafsızı, “siyaset zor meslek” derler ki doğrudur. Here hele 7 Haziran seçim sonuçları ile ortaya çıkan Meclis’teki siyasi tablo ortaya siyaset satrancının kurulması anlamı taşıyor.
Meclisin ilk günü yemin töreni Genel Kurul’da sürdürülüyor iken bir yandan da Meclis kulislerinde yoğun bir şekilde hükümet arayışlarına ilişkin senaryolar üretiliyordu.
Çaylak Milletvekillerinin sözlerinden çok deneyimli siyasetçilere yöneldim. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’a koalisyon çalışmalarınız ne durumda? Diye sordum.
Vural, “Bizim dışımızda gelişen ilişkilere göre AK Parti ile CHP anlaştılar. Koalisyonu onlar güçlü bir şekilde kuracaklar” dedi.
Vural CHP-MHP azınlık hükümeti formülüne ise Genel Başkanı Devlet Bahçeli gibi olumsuz bir tavır sergiledi.
Kulisler deyim yerinde ise ana-baba günü.
Çaylak Milletvekillerinin eşleri, kardeşleri, anne babaları, çocukları, arkadaşları hepsi kulislerde, öz çekimler yapılıyor, anı fotoğrafları çekiliyor.
CHP kulisinde Genel Sekreter Gürsel Tekin’i görünce, hayırlı olsun koalisyon şekillenmiş deyince Tekin, “Evet AK Parti ile MHP anlaştılar. Hayırlı olsun” diye yanıt vermez mi?
Yapma Gürsel Bey, Oktay Vural ise CHP’nin AK Parti ile anlaştığını söyledi dedim. Tekin, “hedef şaşırtıyorlar” diye yanıt verdi.
Haydi, kararı siz verin: Hangisine inanalım?