HDP ‘ye çağrı: Ya PKK’nın ya Türkiye’nin partisi olun

Teröristlerin teslim olmalarını sağlayın, şehirlere barikatlar kurulmasına, yollara mayın döşenmesine, asker ve polise tuzaklar kurulmasına karşı olduğunuzu şiddetle açıklayın. Sonuç olarak ya bu ülkenin partisi olun Meclis’te aktif siyaset yapın, ya da PKK‘nın partisi olun Meclis’i terk edin.

10 Ağustos 2014’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP adına aday olan Selahattin Demirtaş sempatik tavrı, ilginç mesajları ve aldığı % 9,78 oy oranı ile Kürt seçmenin olduğu kadar Türk seçmenlerden de oy aldı.
O güne kadar bağımsız adaylarla Milletvekili seçimine giren Kürt kökenli siyasetçiler, seçildikten sonra partilerine geçerek Meclis’te de grup kurdular.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldıkları 9.78 oy oranının cesareti ile 7 Haziran seçimine % 10 seçim Barajına rağmen HDP ilk kez parti olarak katılma kararı aldı.
Seçim öncesi propaganda günlerinde de ayni tavrı sergileyerek beğeni kazanan HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş 6 milyon seçmenin oyunu yüzde13.12 oy oranı alarak HDP’nin 80 Milletvekili ile Meclis’e girmesini sağladı.
2002 seçimlerinde Genç Parti aldığı yüzde 7,4 oy ile MHP, ANAP ve Doğru Yol’un çok cüzi oy oranları ile Meclis’e girmesini engelleyerek AK Parti’ye tek başına iktidar kapısını açtı.
Bu kez tersi oldu AK Parti açısından çünkü HDP’nin aldığı yüzde 13.12 oy oranı AK Parti’yi yüzde 40.87 oy oranı almasına rağmen tek başına iktidar olmasını engelledi.
HDP’nin Meclis’e barajı aşarak 80 Milletvekili ile girmesi toplumun büyük kesimi tarafından olumlu bulundu.
Meclis’te koalisyon kurma çalışmaları devam ederken 20 Temmuz’da sanki birileri PKK’nın terör düğmesine bastılar.
O günden bu yana da yaklaşık 55 Şehit verdik. Her şehidimiz için vatandaşlar HDP’nin tavrını ortaya koymasını merakla beklediler.
Ancak eş başkanları, belediye başkanları, parti yöneticileri artan terör olayları karşısında terörü engelleyici değil, tersine teşvik edici açıklamaları ile dikkat çektiler.
Üst üste gelen Şehir haberleri toplumda büyük tepkiye neden olurken HDP’nin Meclis’te bulunmasına “olumlu” bakan kesimlerde dâhil olmak üzere vatandaşlardan HDP’nin teröre sert tepki göstermemesine tepki yağmaya başladı.
İşte bu durumda HDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere tüm parti üst yönetimine çağrı yapıyorum.
Ya PKK’nın ya da Türkiye’nin partisi olun.
Terörü en sert dille eleştirin,
PKK’nın silah bırakması ve teröre son vermesi için aktif görev üstlenin,
Sorunların çözümün dağda, kentte terörde olmadığını Meclis çatısı altında siyaseten sağlanması için çalışacağınızı beyan edin,
Teröristlerin teslim olmalarını sağlayın, Şehirlere barikatlar kurulmasına, yollara mayın döşenmesine, asker ve polise tuzaklar kurulmasına karşı olduğunuzu şiddetle açıklayın. Sonuç olarak ya bu ülkenin partisi olun Meclis’te aktif siyaset yapın, ya da PKK‘nın partisi olun Meclis’i terk edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir