İç Güvenlik Paketi geri çekilir mi, değişir mi…?

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ ın HDP heyeti ile yaptığı görüşme sonrası resmen açıklanan 10 maddelik demokrasi ve barış paketi PKK’ya “silahları bırakma” çağrısı yapıyor.
He ne kadar Kandil bu çağrıya net bir yanıt vermezken Öcalan’ın silah bırakma çağrısına paralel olarak öne sürdüğü ve Hükümet tarafından da benimsenen 10 maddelik barış planı PKK’ nın sonunun geldiğini ve 35 yıldır süren terör olaylarının Türkiye’nin gündeminden tamamen kalkacağının temeli olacak mı?
Bu sorunun yanıtını gerek hükümet, gerekse HDP’liler henüz açıklamadılar.
Gelelim Meclis’te görüşülmeye devam edilen İç Güvenlik Yasa Tasarısına. CHP, MHP ve HDP olmak üzere üç muhalefet partisinin büyük bir direniş sergileyerek engellemeye çalıştıkları tasarının çıkması için Hükümet’te, AK Parti Grubu da direniş gösteriyor.
Başbakan Yardımcısı Akdoğan’ ın HDP heyeti ile İstanbul’da yaptığı toplantı sonrasında siyasi kulislere, “ Hükümet İç Güvenlik Yasa Tasarısında yer alan ve Valilere, Kaymakamlara ve Polise büyük yetkiler tanıyan hükümlerde geri adım atacak mı?” sorusu seslendirilmeye başlanıldı.
HDP’ ye yakın kaynaklar barış süreci içinde çıkarılacak bu tür yasaların sürece zarar vereceğini vurguluyorlar.
Bakalım Abdullah Öcalan tarafından barış sürecine katkı anlamında PKK’ nın silah bırakarak teröre son vermesi amacıyla öne sürdüğü 10 maddelik barış ve demokrasi paketi, iç güvenlik yasa paketini etkileyecek mi?