İktidar savaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu el birliği ile AK Parti iktidarını korumaya, muhalefet partileri ise el birliği ile Ak Parti’yi iktidardan düşürmeye çalışıyor…
13 yıl tek başına iktidar olan AK Parti 7 Haziran seçimlerinde yeniden tek başına iktidar olabilmek için mücadele veriyor. Bu mücadelenin en önemli yanı Cumhuriyet tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanın da AK Parti’den yana açık bir tavır koyarak miting alanlarına çıkması oldu.
Miting alanlarına çıkması bir yana muhalefet partilerine de açıkça tavır alarak eleştiriler yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeminini çiğnettirmek zorunda kalan gelişmelerin kaynağı muhalefet partilerinin oylarının önemli oranda artması oldu.
Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP’ nin “Merkez Türkiye Projesine“ şöyle tepki gösterdi:
“Kılıçdaroğlu 30 yıl sonrasına yönelik projeler açıklıyor. Kim öle kim kala… Sırtında küfe de yok. Çok rahat atıp tutuyor. Sayın Kılıçdaroğlu bu söylediklerimi Başbakanlık dönemine denk geldiğim için söylemeliyim. Biz 2023 için hedef koyduk. Kurusıkı atmakla olmuyor. Her şey sorumluluk istiyor.”
Erdoğan Başbakan Davutoğlu’nu ekranda canlı yayında tartışmaya çağıran Kılıçdaroğlu’na, “Maliye Bakanı ile televizyona çıkın dertleşin” diye çağrıda bulundu.
Erdoğan’ın CHP Projesine tepkisine Başbakan Ahmet Davutoğlu’da, “Çıkmış Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi merkez ülke yapmaktan bahsediyor. Bizim dünyayla yarışırken gerçekleştirdiklerimizi onlar yeni hayal ediyor. Onlar hayalleriyle yarışıyor, biz dünya ile yarışıyoruz” diyerek katıldı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyaset köşeyi dönme, zenginleşme aracı değildir. Siyasetin görevi vatandaşın derdini çözmektir. Onlar vatandaşın derdini değil, kendi dertlerini çözdüler. Davutoğlu, Erdoğan için çalışır ben halk için çalışırım” diye yanıt vererek vatandaşa vaatlerini ve ekonomik programlarını ön plana çıkarttı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “ Davutoğlu dört yanlış görmek istiyorsa, kaçak ve karanlık saraya sığınan rüşvetçi bakanlara odaklanmalıdır. Cop, gaz, kelepçe, mahkeme ve dayak AKP’nin sembolü haline gelmiştir” diyerek AK Parti’yi sert sözlerle eleştirmeye devam ediyor.
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Eğer biz barajı yüksek bir puanla geçersek AKP dağılacak. Kendi içinden 3-4 partiye, harekete ayrılacak. Saray’daki ve onun stajyeri dışında etraflarında kimse kalmayacak. Stajyer de stajını tamamlayamadan, bir daha başbakanlık koltuğunu görmeden inşallah veda edecek” dedi.
Kısa bir meydan turu yaptık. Son günlerdeki İktidar Savaşının hangi partiye ne kadar oy getireceğini günler sonra göreceğiz.