İktidara yürüyüş

35. OLAĞAN CHP KURULTAYININ DİVAN BAŞKANI KARAYALÇIN, “HALK TİPİ ÖRGÜTLENME” ÖNERDİ

Murat Karayalçın CHP’nin 35. Kurultayının ilk seçimde “iktidara yürüyüş” oluşumuna imza atacağını söyledi. Karayalçın, “Türk demokrasisinin kurucusu, Atatürk ilke ve devrimlerinin koruyucusu olan CHP Türkiye’nin iç ve dış sorunlarını çözecek kadrolara sahiptir. İktidara yürüyüş oluşumu için hedefimiz yeniden örgütlenme olmalıdır” dedi.
“Kurultaylar Partisi” diye eleştirilir Cumhuriyet Halk Partisi. Siyasi partilerin zirve karar organıdır Kurultay ya da Genel Kurul’lar. Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen delegeler Genel Başkan ve Parti üst yönetimini seçerler. Yani tabanlarının eğilimleri ve kararları bu toplantılarda oluşur.
CHP bugün 35. Olağan Kurultay’da bir araya geliyor. 3 Kasım 2002 seçiminde CHP’den milletvekili seçilen Kemal Kılıçdaroğlu Mayıs 2010’da Genel Başkan oldu.
2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçları CHP’yi 18. Kez olağanüstü Kurultay’a götürdü. Genel Başkanlık yarışında 425 oy alan rakibi Muharrem İnce’ye karşı 740 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden seçildi.
35. Olağan Kurultay’da Muharrem İnce ve Umut Oran’ın çekilmesi ile Mustafa Balbay ile Genel Başkanlık yarışı yapacak Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesi kesin gibi.
35. kurultay’ın Divan Başkanlığını deneyimli siyasetçi Murat Karayalçın yapacak. Karayalçın, “ Kurultay’ımızın ana başlığı ‘Partimizin Yeniden Örgütlenmesi’ olmalı, yapılacak ilk seçimde “iktidara yürüyüş” oluşumuna imza atmalıyız” dedi.
Karayalçın, “Türk demokrasisinin kurucusu, Atatürk ilke ve devrimlerinin koruyucusu olan CHP Türkiye’nin iç ve dış sorunlarını çözecek kadrolara sahiptir. İktidara yürüyüş oluşumu için hedefimiz yeniden örgütlenme olmalıdır” dedi.
Divan Başkanı Karayalçın şunları söyledi:
“Cumhuriyet Halk Partisi 12 Eylül yasalarının getirdiği, ‘Devlet tipi örgütlenme” yanına ‘Halk tipi’ örgütlenmeyi mutlaka eklemelidir. Bu örgütlenme toplum kesimlerine, proje alanlarına ve sorun odaklarına göre örgütlenme olmalıdır. Kurultay sonucu ile oluşacak sinerji halk tipi örgütlenmeyi tetikleyecek ve partimizi iktidara taşıyacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir