İşte AK Parti şartları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi tartışılamaz,
Saray boşaltılamaz,
Asgari ücret artmaz, emekliye 2 ikramiye olmaz,
4 Bakan yüce divana gönderilemez,
Türgev Vakfı incelenemez,
Milli Savunma, Adalet, Milli Eğitim, Dışişleri, İçişleri, Ekonomi, Maliye Sağlık, Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik ile Enerji Bakanlıklarını vermeyiz,
Anayasa değişikliği ile Başkanlık Sisteminden vazgeçmeyiz,
MİT Tır’ları konusunu asla pazarlık konusu yapmayız,
Paralel yapı ile mücadeleyi tüm Bakanların yapması gerekir…

Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın 63. Hükümeti kurmak için görev vereceği AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Koalisyon turlarına başlayacak.
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler ya Davutoğlu’nun da hangi partiden Koalisyon çalışmalarına başlayacağı bilinmiyor ama teamüller en fazla milletvekili olan CHP’den başlayabileceğini gösteriyor.
Aslında CHP, MHP ve HDP bugüne kadar koalisyon ilkelerini hemen hemen ortaya koydular ki Davutoğlu’da AK Parti içim olmazsa olmaz şartlarını zaman zaman açıkladı.
Yazımızın başında AK Parti açısından Davutoğlu’ nun koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için öne süreceği şartların bir özetini yazdım.
Bu şartlar artabilir, eksilebilir ama özellikle Cumhurbaşkanlığı ile Erdoğan ve ailesinin konumları “asla” pazarlık konusu dahi yapılamayacak önemde olacak AK Parti için
AK Parti kulislerinde 4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi konusunda Davutoğlu’nun esnek olabileceği de kulislerde seslendiriliyor.
Paralel Yapı ile mücadele konusunda kurulacak koalisyon hükümetinde her bakanlığın üstüne düşen görevleri eksiksiz yapması konusu ile MİT Tırları konusundaki yasal sürecin devamının sağlanmasının şart olduğu da Davutoğlu’nun şartları açısından iki önemli şart olarak dikkat çekiyor.
Şimdi bu noktada Davutoğlu’nun kapısını çalacağı 3 partinin bu şartları nasıl karşılayacağı ve özellikle AK Parti’nin vermeyi düşünmediği Bakanlıkların yanısıra Ekonomi yönetimini vermek istememesinin nasıl karşılanacağı merak konusu.
Önemli bir not ise AK Parti’nin HDP ile koalisyon düşünmediği şeklinde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir