Kadın yükselmezse alçalır vatan

Atatürk ve kadin

Önce ve sadece bizi dünyaya getiren, yani bizlere can veren annelerimizi düşünün.

Yaşama bağlayan anne karnındaki o kordon ile 9 ay 10 yavrusunu karnında taşıyarak dünyaya armağan etmeninin mutluluğunu ve gururunu yaşamak ne kadar kutsal bir görevdir.

Kadın yükselmezse alçalır vatan. Ne kadar kutsal bir görevdir bir insana can vermek, anne olmak ve anne sütü ile yavrularını aylarca başkaca hiçbir gıdaya gerek duymadan emzirerek doyurmak.

İnsana can vermek, kan vermek annelerin en kutsal görevidir.

Ve kadın olmak, toplumda erkeklerle eşit yaşam hakkı elde etmek, hak ettikleri saygı ve sevgiyi görmek kadınların en kutsal hakkıdır.

Kadınlar mutlak şekilde erkeklerden farklı ve üstündür bunu kabul etmek ve yaşamın bir parçası haline getirmek erkekler için olmazsa olmazdır.

Kadınlarımız, tarlada, fabrikalarda, şirketlerde, bürolarda erkeklerle ayni şartlarda hiçbir fark olmadan çalışmaktadırlar.

Doktor, mühendis, iş kadını, öğretmen, akademisyen, siyasetçi, işçi, memur, çiftçi, pilot, gazeteci, sanatçı ve hatta asker olur kadınlar ki erkeklerden hiç de aşağı kalmazlar.

Kadın yükselmezse alçalır vatan

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadınların erkeklerle eşit haklarla sahip olduklarını hatırlatan, öğreten çok önemli bir gündür.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü; kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirmesi ve ekonomik, siyasi ve sosyal başarıları için kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk kadına seçme ve seçilme hakkını dünyanın birçok ülkesinden önce Türk kadınına tanıdı.

Kadın yükselmezse alçalır vatan

3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde,26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun dedesi Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu kadınlarla ilgili bir makalesinde, “birden fazla kadınla ev¬lenmeyi kesin şekilde yasaklayıcı bir kanunu yürürlüğe koyabilen, kız çocukla erkek çocuğu eşit hale getirebilen, boşanmada taraflara eşitlik sağlayabilen tek İslâm ülkesi, Türkiye’dir. Çünkü lâiklik ilkesini kabul ederek, hukuku lâik temeller üstüne oturtabilmiş tek İslâm ülkesi, Türkiye’dir” diye yazmıştı.

Ziya Gökalp’in “Kadın” şiirindeki, “Kadın yükselmezse alçalır vatan” dizesi ile noktalayarak tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutlayayım…

Kadın yükselmezse alçalır vatan…

The post Kadın yükselmezse alçalır vatan appeared first on Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete.

Source: Orhan Uğuroğlu Sonsöz Yazıları