Kur’an kursları dokunulmaz mı ?

Haber yapan 2 Gazeteci tutuklandı, 6 çocuk öldü tutuklama yok…

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 6 çocuğumuzun hayatını kaybetmesi sonrasında bekledim ki sorumlusu ya da sorumluları gözaltına alınsın, soruşturma yapılsın ve tutuklanma istemi ile mahkemeye sevk edilsin. 2 soruşturma var ama ne gözaltı ne de tutuklama var. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “ hükmen Şehit oldular” dedi…
Geçtiğimiz yıllarda da yatılı Kur’an kurslarında yangınlar çıkmış ve çocuklarımız hayatlarını kaybetmişlerdi.
Kulp’a giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, burada yaptığı kısa konuşmada, ilim yolunda hayatlarını çok elim bir kazada kaybeden gençlere Allah’tan rahmet diledi. Görmez,”Tek tesellimiz ilim yolunda hükmen şehit olmaları” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olduğu için Kur’an Kursları 6 çocuğun öldüğü yangının soruşturulması için 2 müfettiş görevlendirdi.
Başkan Görmez’in konuşmasında sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaması da dikkat çekti.
Kulp’ta yayınlanan Gazeteleri inceledim. Kulp ilçesinin Cumhuriyet Savcılığı yangına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının el koyduğunu söyledi.
Orayı da aradık ve sağlıklı bilgi alamadık.
Sonuç’ta Kulp’ta yayınlanan Gazeteleri inceledim. Kulp’un eski adı ile yayınlanan Pasurunsesi Gazetesi’nin editörü Muhsin Taş ile görüştüm. Taş Diyanet ve Savcılık tarafından soruşturma açıldığını ancak herhangi bir gözaltı ya da tutuklama olmadığını söyledi.
Allah muhafaza böyle bir yangın İstanbul Ankara gibi illerimizden birinde faaliyette olan herhangi bir öğrenci yurdunda ölümle sonuçlansa polis yurdun sorumlusunu anında gözaltına alırdı.
Hatırlayalım 1 Ağustos 2008 tarihinde Konya’nın Taşkent ilçesinde bir vakfa ait Kuran Kursu binasında tüp patlaması sonucu çıkan yangın ve çöken binada 14 öğrenci öldü, 24 öğrenci yaralandı.
Yaptığım araştırmada 14 kişinin hayatını kaybettiği olayda yurt sorumlusu ya da sorumlularının yargılandığı bir habere de rastlamadım.
Ülkemizde bir haber nedeniyle 2 gazeteci tutuklanırken 6 çocuğun hayatını kaybettiği olayda aradan 3 gün geçmesine rağmen ne gözaltı, ne tutuklama yok.
Taşkent faciasının üzerinden 7 yıl geçti ama yaptığım araştırmada orada da her hangi bir yargı kararına ulaşamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir