Laik Müslümanım ELHAMDÜLİLLAH

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kişi laik olmaz devlet laik olur” diyor

Ben Devlet ve Din işlerinin ayrılmasını savunan Laik Müslümanım. Laik kişi Laiklik kavramına inanan kişidir. Anayasa’nın ayni maddesi, “Demokratik” tanımı da yapıyor. Peki, kişi “Demokrat” olamaz mı? Bal gibi oluyor…

Anayasa’nın 2. Maddesinde, “… Demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmü vardır.
Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “dindar Anayasa” isteyip Laik hükmünün kaldırılmasını önerince herkes eteklerindeki taşları dökmeye başladı.
Belediye Başkanlığı döneminde Laik devlet karşıtı demeçleri olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Laik Devlet kavramına sahip çıkan cümleleri de yayınlandı bu günlerde.
Ancak Erdoğan’ın, ““Kişi laik olmaz devlet laik olur” cümlesi bu açıklama yağmuru altında baktım ki kaynayıp gidiyor iki satır yazayım dedim.
Önce şunu vurgulayayım: Laik Müslümanım, Elhamdülllah. Var mı ötesi?
Hem Laik hem Müslümanım.
Yani Laiklik kavramını sonuna kadar benimsiyorum.

Türk Dil Kurumu Laik tanımı aynen şöyle:

Sıfat, hukuk Din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, devlet işlerini dinden ayrı tutan
Aynen budur. Erdoğan’ın söylediği Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar” diye bir tanım Anayasa’da ASLA yoktur. Yanlıştır bu tanım.
İşte bu durumda ben Devlet ve Din işlerinin ayrılmasını savunan Laik bir vatandaşım. Çünkü laik kişi laiklik kavramına inanan kişidir. Ben inanıyorum.
Anayasa’nın ayni maddesi, “Demokratik” tanımı da yapıyor. Peki, kişi “Demokrat” olamaz mı? Bal gibi oluyor…
Siyasetçilerimiz, “demokrat“ olmakla övünmüyorlar mı? Devlet Demokratik yapıda ise kişi demokrat olamaz denilebilir mi?
Bu konuda Anayasa Mahkemesi kararlarını, Anayasa uzmanı hukukçuların görüşlerini ve detayları öğrenmek istiyorsanız bu linke bağlanın Kemal Gözler’in araştırmasını okuyup ders çalışın:
http://www.anayasa.gen.tr/laiklik.htm