Liderlerin karneleri

Milyonlarca öğrenci karnelerini aldılar tatil başladı. Çok yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi de tatile girecek. Peki, liderlerin karnelerini merak ettiniz mi? Baştan şu kopyayı vereyim 5 liderden biri kıl payı olmak üzere sadece ikisi sınıfı geçti, üçü ise sınıfta kaldı.

Ben merak ettim ve 18 ders notu belirleyerek gazeteci meslektaşlarıma, konu komşu 17 kişiye dağıtarak siyasi liderlerin karne notlarını belirledim.
Bu dağıtımı yaparken de hiçbir siyasi partiye üye olmayan arkadaşlarımı seçtim.
Şimdi gelelim karnelerinde yer alan derslere.
Liderlerin partileri ile olan ilişkilerinin yanı sıra vatandaşlarla olan diyalogları, yasalara uyumlulukları, medyaya bakış açıları ve tabii her karne de olan hal ve gidişat dersi de yer alıyor.
Hangi partiyi tutarsanız tutun liderlerinin kırık karneleri için siz siz olun liderinizi zayıf karnesinden ötürü cezalandırmayın.
Ayrıca tuttuğunuz liderin karnesi başarılı da olsa liderinizi yere göğe sığdıracak, mükafatlandıracak aşırı olumlu tepkilerden kaçının.
Bunları eğitim uzmanları, psikologlar ve psikiyatristler söylüyor.
5 lider için karne hazırlarken dikkat ettiğimiz seçim elbette ki Türkiye Büyük Millet Meclisi üniversitesinde kaydı olan siyasiler oldu.
Karne değerlendirmeleri ise 10 tam not üzerinden yapıldı.
AKP’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karne not ortalaması 6,53 olurken en yakın takipçisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu ise sınıfta geçme ya da kalma barajını 5 tam not ile tutturarak kıl payı sınıfı geçen ikinci lider oldu.
AKP deyince Binali Yıldırım da tabii karne aldı son hükümetin son başbakanı olarak. Ancak Yıldırım maalesef sınıfta kaldı. 2019’da ise listeye “lider” olarak giremeyecek çünkü artık Başbakanlık diye bir makam kalmayacak 3 Kasım’da devreye girecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile.
Sınıfta kalanlar diğer liderler ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Halkların Demokrasi Partisi Genel Başkanı (HDP) Selahattin Demirtaş oldu.
Demirtaş disiplinsiz davranışları ile halen disiplin kurulunda yargılanma sonucunu bekliyor.
Ancak ne yazık ki “Takdir” ya da “Teşekkür” belgesine hak kazanan liderimiz olmadı.
Tabii ileride olabilir ama çok ders çalışmaları ve karne derslerinin notlarını yükseltmeleri gerekir.
Liderlerin bu karnelerindeki zayıf notlarını düzeltmeleri için çok ama pek çok çalışmaları gerekir.
Biliyorsunuz 3 Kasım 2019’da birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi giriş sınavları var.
Başbakanlık sınavı kaldırıldığı için liderlerin hedefi Cumhurbaşkanı olarak 80 milyon öğrencisi olan Türkiye sınıfının mümessili yani sınıf başkanı olmak.
Meclis Üniversitesi kendi başkanını belirleyecek ama Türkiye sınıfı için başkan çıkartamayacağı için ikinci plana düştü.
Liderlerin karne derslerini anket firmalarına verip kamuoyu yoklamaları ile notlarını belirlemeye kalksaydık bizim anketçiler kim bilir ne kadar anlamsız karneler getirirlerdi.
Onun için sadece tarafsız 17 halk öğretmeni ile bu karne çalışmasının yapıldığını da vurgulayayım.