Manga mı, mangal mı?

Türkiye Cumhuriyeti için en önemli sorun ne?

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Aydın ilimizin Eşek adasında Mangal partisi yapıp Yunan rakısı Uzo içiyor. Mangal partisini seyreden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir manga askerle karşılanmasını soruşturuyor.
Hayretler içinde izliyorum günlerdir.
Mangal-Manga gündeminin ayrıntılarını da anlatayım.
Ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 6. Ana Jet Üs Komutanlığı tarafından bir manga askerle ve törenle karşılandı.
Önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar soruşturma açtı ve sonucunu Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorusu üzerine, “Raporumu sundum. İki kelime ile söyleyeyim kasıt yok, kusur var” diye açıkladı.
24 TV yayınında meslektaşımız Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a fikri soruldu.
Konu memleket meselesi ya çok önemli bir askeri sorun ya devlet elden gidiyor ya…(!)
Fikri olmaz mı Fikri Bey’in?
“Hava kuvvetlerimizin kendi iç meselesidir. Bağlayıcı değil” dedi.
Hava Kuvvetleri kime bağlandı 15 Temmuz sonrası OHAL ile çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile biliyor musunuz?
Milli Savunma Bakanlığına.(MSB)
Demek ki Genelkurmay Başkanının açtığı soruşturma fasa fiso imiş.
Çünkü bakanı bağlamazmış.
Şimdi ne olacak peki?
Fikri olan bakan Fikri Bey MSB teftiş kurulu başkanını bizzat (!) görevlendirerek, “Git bu konuyu incele ve gerektiğinde soruşturma yap” talimatı vermiş.
Bu teftiş bitince Başbakan Binali Yıldırım da, “bağlayıcı değil der ve Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanına, ‘Git bu konuyu incele ve gerektiğinde soruşturma yap’ talimatı verir büyük olasılıkla.
Bu teftiş de bitince bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “bağlayıcı değil der ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanına, ‘Git bu konuyu incele ve gerektiğinde soruşturma yap’ talimatı verir eminim.
Bu arada Aydın ili Eşek adasında mangal partisi yapıp UZO içen Yunanistan’ın Savunma Bakanı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin diğer adalarında gövde gösterisi partileri yaparak ziyafetlerine güle oynaya devam eder tabii ki.
Yunanistan ile Türkiye’nin arasındaki “mangal” sorunu önemli mi?
Yok canım.
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti açısından Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşılayan “manga” en önemli sorun elbette.
FETÖ Türkiye Cumhuriyeti Devletinin; Türk Silahlı Kuvvetlerini, Emniyet Teşkilatını, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu, Anayasa Mahkemesini, Yargıtay’ı, Danıştay’ı, tüm mahkemeleri, üniversiteleri, kamu kurum ve kuruluşlarını 15 yılda örümcek ağı gibi sardı ama sadece siyaseti ve Yüksek Seçim kurulunu ele geçiremedi.
Tek bir siyasi hakkında açılmadı o meşhur soruşturmalar.
Turizm Bakanına bir fikir vereyim.
Mangal partileri ile adalarımızı işgal edenlere, “Welcome Home” afişli davullu zurnalı turist karşılama yapalım organize etsin ama sakın kılıç kalkan ekibi koyup Yunanlıları korkutmasınlar da bir kez daha denize dökmeyelim…
Savunma Bakanına da bir fikir vereyim.
Devlet Protokolüne bir bakıversin 4. sırada kim var?
Ben de size söyleyeyim: Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanı var.
Tüm Bakanlar ise toplu halde 11. sıradalar da Başbakan Yardımcıları ve bazı bakanlar da sonra gelir Milli Savunma Bakanı 14. ya da 15. olarak.
Yeni Anayasa hükümlerine göre Cumhurbaşkanı devletin kurum ve kuruluşlarını 6 ay içerisinde yapılandıracak.
Öyleyse önereyim, atın ana muhalefet genel başkanını devlet protokolünden.
Meclis’in ne hükmü kaldı ki ana muhalefetin yeri olsun.