Melih istifa edip hata yapmasın

Bu önemli cümle bugün “istifa ya da azil” ikilemi ile karşı karşıya kalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek hakkında Cumhurbaşkanı tarafından söylendi.

Nasıl olur?
Kim, kime söyledi?
Ne zaman söylendi?

Bu soruların hemen aklınızdan geçtiğini tahmin ederek tarihi bir anımı sizinle paylaşacağım ki konuyu tüm gerçekliği ve tanıkları ile sizlere anlatayım.
Tarih: 31 Ekim 1989 ANAP Genel Başkanı Turgut Özal Cumhurbaşkanı seçildi.
Yerine Yıldırım Akbulut atandı ama ANAP Teşkilatı da seçmen de Akbulut’u beğenmedi, desteklemedi.

15 Haziran 1991 günü yapılacak Anavatan Genel Kurulunda Genel Başkanlık için iki aday ortaya çıktı. Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz.

İ. Melih Gökçek desteklediği Başbakan Akbulut’un seçilmesi için Mesut Yılmaz aleyhinde kampanya başlattı.

Mesut Yılmaz Anavatan Partisi Genel Merkezine girişte İ. Melih’in gönderdiği büyük bir grup tarafından yuhalandı, olaylar çıktı.

Genel Kurulda Gökçek de adayı Akbulut da kaybetti, Mesut Yılmaz Genel Başkan seçildi ve Başbakan oldu.

Semra ozal nevin gokcek k62Yılmaz 20 Ekim 1991’de yapılacak milletvekili seçimlerinde İ. Melih Gökçek’in de aralarında olduğu ANAP’ın muhafazakâr kanadını dışlama kararı aldı.
STAR TV’nin Ankara Temsilcisi olarak o günlerde Gökçek ailesi ile ailece de görüşüyorduk.
Eylül ayında Sakarya Caddesindeki makam odamda asker arkadaşım Sedat Güler ile oturuyordum ki sekreterim Ece Cengiz telaşla odaya girerek, “Nevin Gökçek telefonda ağlayarak sizinle görüşmek istiyor” dedi.
Telefonu aldım ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir öğretmen olarak tanıdığım Nevin Gökçek ile konuştum.

Nevin Hanım, “Melih’i kandırdılar, Refah Partisinden Milletvekili adayı yapacaklarmış, evden az önce aldılar, Keçiören Refah Partisi ilçe Başkanlığında kaydını yapacaklarmış. Orhan ancak sen engellersin. Lütfen araç telefonundan ara, engelle” dedi bir çırpıda sürekli ağlayarak.

Gökçek hemen aradım inatçılığını bildiğimden, deli misin sen Melih Gökçek’sin Keçiören ilçe de üye olunur mu? Bana gel Erbakan’ı arayayım. Genel merkez töreni ile Refah’a havalı şekilde gir diyerek ikna ettim.

Az sonra 3-4 araba geldiler. Refah Partilileri binaya almayıp sadece İ. Melih’i aldım odama.
Hemen sordum. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın haberi var mı?

Gökçek, “hayır yok” dedi. Neden Refah Partisine geçiyorsun diye sordum.
Gökçek, “Mesut beni ve muhafazakâr isimleri milletvekili yapmayacak. Beni aday gösterecek Refah Partisine geçeceğim çünkü milletvekili olmak istiyorum” dedi.

Bak Melih seni ANAP’a alan, Keçiören Belediye Başkanı ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü yapan Özal’a vefasızlık olmaz mı? Ayıp olmaz mı? Dur ben arayayım beraber olduğumuzu söyleyeyim o Yılmaz’la konuşur, milletvekili olursun dedim.

Göçek’te tatilde olan Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı aradım denizde yüzüyormuş. Koruma Müdürü Musa Öztürk’e durumu anlattım ve acilen telefon ile görüşmek istediğimi söyledim.
ANAP’ın kurucu genel başkanı, Cumhurbaşkanı Özal arayınca durumu özetledim.

Özal, “Söyle o dangalak istifa etmesin, öyle bir hata yapmasın, eşini de ağlatmasın. Ben şimdi Mesut’u arayacağım sen de 10 dakika sonra ara Orhan” dedi.
Merhum Özal aslında Gökçek’i oğlu gibi severdi
Gökçek de telefon ahizesine yaklaşarak dinlediği için bu sözleri duydu ve çok da sevindi. Dangalak sözüne de bayağı güldük ki, Sedat Güler, “Özal seni oğlu gibi görüyormuş demek ki” dedi.

10 Dakika sonra Mesut Beyi aradım. Gelişmeyi anlattığım Genel Merkezde MKYK toplantısında imiş. Sekreteri Seval, “Evet az önce Sayın Özal ile konuştu Mesut Bey ama çok kızgın girdi tekrar toplantıya, şimdi bana da kızmasın” dedi ama yine de Mesut Bey’i telefona bağladı ki aramızda şu konuşma geçti.

Sayın Başbakan az önce Özal ile…
Yılmaz: “Orhan yorma kendini konuyu biliyorum. Beni yuhalatan Gökçek’i asla listeye koyup milletvekili seçtirmem. Turgut Bey’e de söyledim.”
Refah Partisine geçecek…

Yılmaz: “Defolup gitsin…”
Ve Melih Gökçek’in ANAP macerasının noktalandığı an oldu.
İ. Melih’e tamam o zaman ben de sözümde durayım diyerek Erbakan’ın basın danışmanı Fikret Özkan’ı arayarak durumu anlattım. Özkan biraz müsaade et dedi ve tekrar arayıp, “Hocam çok mutlu oldu. Salı günü grup toplantısında Melih Bey’in partiye kaydını imzalayıp bizzat rozetini takacak” dedi.

İ. Melih Gökçek Refah Partisinden seçildiği Ankara milletvekilliğinden 3 yıl sonra istifa ederek 1994’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Merhum Özal ve Erbakan’ı rahmetle anarken siyasetin ele avuca sığmayan ismi olan Gökçek ile önemli anılarımın da devam edeceğini okurlarıma duyururum.