Ne oldu da Öcalan’la aynı çizgiye geldiniz?

Milliyetçi Hareket Partisinin Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan Ege Türk Televizyonunda Söz Hakkı programıma konuk oldu ve Devlet Bahçeli’ye,” 19 yıldır karşı olduğun başkanlık konusunda ne oldu da bebek katili Öcalan ile ayni çizgiye geldin” diye sordu? Oğan’ın bu çok çarpıcı sözleri gündem yaratacak ve kuşku yok ki Anayasa değişikliği sürecinde çok konuşulacak.

İşte bir saat 9 dakika süren Söz Hakkı programındaki o bölüm:

Soru: Sayın Oğan Devlet Bahçeli AK Parti’ye futbol deyimiyle müthiş bir asist yaptı Başkanlık konusunda verdiği destek ile. Nasıl yorumluyorsunuz bu desteği?

Oğan: Ben de soruyorum. Sayın Genel Başkan siz 19 yıldır sürdürdüğünüz Genel Başkanlığınız süresince, Türk milletine, ülkücü camiaya başkanlık sisteminin federatif ve bölücü bir sistem olduğunu anlattınız. Bizler de ülkücü camia olarak sizi destekledik. Terör elebaşı bebek katili Öcalan’ın istediği Başkanlık sistemine 19 yıldır karşı çıkar iken bugün ne oldu da Öcalan’ın çizgisine geldiniz? Bu sorunun cevabını vermeniz lazım.
Çünkü düne kadar Sayın Genel Başkanımız bebek katili Öcalan’ın Sayın Cumhurbaşkanı ile Başkanlık konusunda anlaştığını söylüyordu. Biz de ülkücü camia olarak destekliyorduk. Bugün Sayın Erdoğan’ın, Sayın Bahçeli’nin bebek katili Öcalan’ın ayni noktada buluştuğu sır nedir? Başkanlık sistemi konusunda bu üçü nasıl bir araya geldi?

Soru: MHP Kurultay’ı yargı kararı ile yapıldı yargı kararı ile durduruldu ne oldu, ne olacak?

Dsc_0065Oğan: Yürütmeyi durdurma kararı veren O hâkim Ankara Adalet Komisyonu Başkanlığı ile ödüllendirilmiştir. Ülkücü irade değişim istedi ama sözü geçmedi çünkü AKP’nin istediği oldu. İşte adım adım gezdiğimiz Türkiye’de ülkücü camia bugün Genel Başkanın Sayın Genel Başkanın Başkanlık çıkışının arkasında bir diyet borcu olduğunu ifade ediyor.
Ülkücü dava arkadaşlarımız arıyor telefonda ağlıyor, ‘bugün ülkücü tabana ve camiaya kulak verilmiyor’ diyor. Eğer MHP’de demokrasi varsa genel başkanlık için değil bugün başkanlık istiyor mu istemiyor mu diye önüne sandık koyalım. Gelin bunu sorun, tek başına bu kararı veremezsiniz. Bu sistemin adına her ne kadar Cumhurbaşkanlığı kılıfı adını verseniz dahi insanlarımıza adeta yutturmaya çalışsanız dahi bu getirdiğiniz bal gibi başkanlık sistemidir. Halk arasında dendiği gibi Doğan görünümlü Şahin modelidir.
‘Sayın Bahçeli biz sana 21 Mart 2015 tarihli kurultayda başkanlık sistemine karşı olduğun için gel genel başkan ol diye oy verdik’ diyor ülkücü delegeler. Eğer sen bu sözünü tutmayıp bugün başkanlığa destek veriyorsan bizim de ‘genel başkanlık seçimi için sandığı önümüze koy’ demek hakkımız doğar.
Acilen genel kurul yapılmasını ve başkanlık sisteminin kendilerine sorulmasını istiyor MHP delegeleri. Yarın referandum yapılsa her 100 ülkücüden 99’u başkanlık sistemine, ‘hayır’ diyeceklerdir.

Soru: Ya MHP Milletvekilleri ne karar verecek Meclis Genel Kurulunda sandık başına gittiklerinde?

Oğan: MHP Milletvekillerinin kahir ekseriyeti bu başkanlık sistemine ‘hayır’ diyeceklerdir. Adı Cumhurbaşkanlığı diye konularak ülkücü camia kandırılmak isteniyor ama ülkücülerin öyle kolay kolay kandırılamayacağını inşallah göreceksiniz.
Ayrıca AKP içerisinde de bundan rahatsız olan yeter sayıda milletvekili vardır. Eğer demokratik bir usulle oy kullanma sağlanırsa başkanlık meclisten geçmeyecektir. Ancak AKP her bir milletvekilinin ensesine bir milletvekili monte ederse, işte o zaman firesi minimuma iner.