Neredesiniz Akil İnsanlar?

Dönemin Başbakanı tarafından başlatılan “Çözüm Süreci” için 61 akil adam Türkiye’yi gezdi, raporlar yazdı sonuç;

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Nisan 2013 itibari ile PKK terörünün son bulması için çözüm süreci başlattı ve kendi seçtiği 61 üyeden oluşan “Akil İnsanlar Heyeti” oluşturdu. Ancak Cumhurbaşkanı olduktan sonra da çözüm sürecini sonlandırdı. Neden? Niçin? Bilen de yok, açıklayan da…
4 Nisan 2013: Dönemin Başbakanı Erdoğan, çözüm süreci için “Zaman şimdi hesaplaşma değil, helalleşme vaktidir. Türkiye’nin can alıcı bir meselesinde her ne şekilde olursa olsun çözüm sürecinin dışında kalmak için her bahane teferruattır. Hepimizin ittifak edebileceği konu kanın durmasıdır. Silahı, terörü, şiddeti, çatışmayı, ölümü değil; demokrasiyi, hakkı, hukuku, siyaseti önemseyen, taşın altına elini koyarak yanlışa dur demektir” dedi ve toplumun geniş kesiminden destek aldı.
17 Temmuz 2015: Dolmabahçe mutabakatı sert cümlelerle reddeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer birbirinize şartlarınızı dayatmaya kalkarsanız zaten ortaya o zaman bir senfoni çıkmaz. Bir kakofoni çıkar” dedi.
Sonuç: Çözüm süreci bitti, PKK terörü tekrar başladı
Soru: Çözüm sürecini neden, niçin bitirdiniz Sayın Cumhurbaşkanı?
20 Temmuz 2015: Doğu ve Güneydoğu’da dağdan sokaklara inen PKK terörünü başlattı ve bugüne kadar sürdürüyor.
Sonuç: 400’e yakın şehit verdik
Soru: Neredesiniz Akil İnsanlar?
Yaklaşık 90 gündür Diyarbakır’ın Sur ilçesi ile birçok ilçede sokağa çıkma yasağı sürüyor ve hala çatışmalar hala şehit haberleri geliyor.
Sonuç: Göç ile yöre halkı kaçıyor, evleri kullanılmaz hale geliyor.
Soru: Neredesiniz Akil İnsanlar?
26 Haziran 2013 İç Anadolu Akil İnsanlar Heyeti Başkanı Gazeteci Yazar Ahmet Taşgetiren, “herkesin ‘kan dursun bu çatışma süreci sona ersin, ülkede bir kardeşlik iklimi yaşasın talebi var” diye konuştu.
Sonuç: Kan durmadı arttı, terör yerleşim yerlerine kaydı, kardeşlik iklimi kalmadı.
Soru: Neredesiniz Akil İnsanlar?
26 Haziran 2013 Hüseyin Çelik, “Akil insanlar şu kanaate varmışlar: İnsanlar çözüm sürecinin ne olduğunu anladıktan sonra tavırlarını değiştiriyorlar. Bu meseleyi sadece hükümetin Başbakan’ın meselesi olarak görmemek gerekiyor. Hepimiz bu gemideyiz. Batarsa hepimiz helak oluruz.
Sonuç: Çözüm sürecini anladık, destekledik ama Cumhurbaşkanı olduktan sonra süreci bitiren Erdoğan oldu.
Soru: Neredesin Hüseyin Çelik?
“Terör bitecek, silahlar bırakılacak, kardeşlik kazanacak” diye televizyonlarda boy gösteriyordunuz. Diyarbakır, Suruç, İstanbul ve Ankara’da 2 kez canlı bombalar ve bombalı araçlarla onlarca insan hayatını kaybetti.
Sonuç: Yüzlerce Şehit, yüzlerce Gazi, ölen yüzlerce masum vatandaş
Soru: Neredesiniz Akil İnsanlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir