NYT: MÜTHİŞ GERİ DÖNÜŞ

THE NEW YORK TIMES: MÜTHİŞ GERİ DÖNÜŞ… ANKETLERİN YIKILIŞI

 

ANKARA(ANKA) – Dünya basının en önemli gazetelerinden The New York Times, (NYT) AK Parti’nin seçim zaferini “Erdoğan’ın Partisi Çoğunluğu Yeniden Kazanmaya Hazır Görünüyor” başlıklı haberiyle değerlendirdi.  NYT Sonuçları müthiş seçim geri dönüşü olarak tanımlayan NYT anketlerin yıkıldığını bildirdi.

Recep-tayyip-erdoganHaberde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisi Pazar günü yapılan ani seçimde müthiş bir seçim dönüşü gösterdi, Türkiye’de bir dönem daha tek parti hükümetini ve Sayın Erdoğan’ın siyasi hâkimiyetinin devamını sağladı” dedi.

Seçim sonuçlarındaki marjın Erdoğan’ın uzun süredir varolan başkanlık arzularını garantilemek için yeterli olmadığını iddia eden NYT, “Ancak sağlam bir iktidar gücüne sahip partisinin aldığı sonuç neredeyse Sayın Erdoğan’ın, ülkenin seçkin siyasi figürü olarak büyük ölçüde törensel durumdaki cumhurbaşkanlığının anayasal sınırlarını zorlarken, pozisyonunu korumasının mümkün olduğunu garantiledi.

-ANKETLER DEVRİLDİ-

NYT “Sonuçlar, partisinin 2002’den başlayarak dördüncü genel seçimleri kazanmış bulunan Sayın Erdoğan için önemli bir zaferi ve çoğu kamuoyu yoklamalarının Haziran genel seçimlerinde benzer bir sonuç tahmin etmesi karşısında büyük bir yıkılışı temsil ediyor” dedi.

Zaferin aynı zamanda Erdoğan’ın daha milliyetçi bir seçim stratejisine dönüşü ve Kürt militanlarıyla güney doğuda daha sert bir hatta yer almasının değerlendirildiğini gösterdiğini kaydeden NYT MHP’den AK Parti’ye oy kaydığını bildirdi.

Eski AK Partili, Stratejik İletişim Merkezi başkanı Suat Kınıklıoğlu’nun şimdi partiyi eleştirdiğini kaydeden NYT, Kınıklıoğlu’nun “Kumar işe yaradı görünüyor. Yaşanan AK Parti için büyük bir başarıdır” sözlerine de yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir