Öğretmenim canım benim

Atatürk, Bayrak ve Vatan sevgisini öğrettiler bize… Bundan büyük bir öğretim olamaz ki…

Başöğretmen atatürk
Başöğretmen atatürk

İlkokul öğretmenim Münire Ersin, Ortaokulda müdirem Rafet Angın, Beden Eğitimi öğretmenim Basri Gürkan, Deneme Lisesi Müdürüm İhsan Akpolat ve Matematik öğretmenim Dilaver Çetin hepsi Hak’kın rahmetine kavuştu…

Eğitim ve öğretim hepimizin hayatının en önemli yanı değil mi?
1951 yılında doğup büyüdüğüm Ankara’nın Bahçelievler semtinde Ulubatlı Hasan ilkokulunda başladı eğitim yıllarım.
Rahmetli öğretmenim Münire Ersin’de okula çok yakın bir evde otururdu. Sabahları evinin önünde toplanır, öğretmenimizle birlikte okulumuza giderdik.
Amerika’dan gelen süttozundan yapılma sütü, Kanada’dan gelen turuncu kaşar peyniri dağıtılırdı.
En unutulmazlarım, “yerli malı kullanmalı” günleri, tamamını ezberlediğimiz İstiklal Marşımız, yüreğimizden gelen duygu ile okuduğumuz “andımız”dı.
Sınav ile ilkokuldan mezun olup diplomamızı alırdık.

1955 yılında yani bu yıl 5 Aralık’ta 60. Kuruluş yılını kutlayacağımız Deneme Ortaokulu ve Lisesinde devam eden yıllarım.
Ortaokula başladığım yıl, Okulumuzun müdiresi Atatürk’ün manevi kızı Cumhuriyetimizin ilk kadın öğretmeni Rafet Angın’dı.
Ortaokula adım attığım günlerde okul Basketbol Takımına ve Yenişehir’e Basketbolcu seçimleri vardı.
Beden Eğitimi Öğretmenimiz Basri Gürkan Türk Basketboluna Kemal Erdenay, Nadir Vekiloğlu, Özcan Yaykın gibi birçok milli Basketbolcuyu yetiştiren kişiydi.
Hem Okul takımına, hem de Yenişehir takımına seçildim.

Liseye geldiğimizde Okul Müdürümüz rahmetli İhsan Akpolat’tı. Basketbol ve spor tutkunu müdürümüzden büyük destek gördüm.
Matematik kitaplarını eşi ile Yazan Remziye Yiğit Allah uzun ömür versin, Futbol takımımızın iki antrenörü Veli Necdet Arığ ( eski ünlü hakem ) ve Matematik öğretmenim Dilaver Çetin rahmetli oldular.

Öğretmenler günü nedeniyle Hak’kın rahmetine kavuşan ve adını yazmayı unuttuğum tüm Öğretmenlerimin mekânları Cennet ruhları Şad olsun.
Hayatta olan öğretmenlerimden biyoloji öğretmenim ve LÖSEV Kurucu Başkanı Üstün Ezer’in annesi Mualla Ezer ile yaşayan tüm öğretmenlerime sağlıklı uzun ömür diler ellerinden öperim.
Öğretmenlerim, bizlere öğrettiğiniz Atatürk sevgisi ile kurduğu ve bizlere armağanı olan Türkiye Cumhuriyetinin yılmaz bekçisiyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir