Ortadirek çökecek mi…?

Döviz kurundaki anormal artış, kış aylarındaki don ve selden kaynaklanan fiyat artışları enflasyonu arttıracak
Ocak ayından bu yana rekor üstüne rekor kıran doların yükselmesine bağlı zamlar kapıda. Sonbahar ve kış aylarında yaşanan don ve sel olayları ile meyve ve sebze fiyatlarındaki artışlar, et-üst ürünlerine yansıyan fiyat artışları 2015 yılının enflasyonu için kaırmızı alarm verdi.
Aslında seçim yılı geçim yılı olması gerekirdi ama Ocak ayından bu yana yaşanan olumsuzluklar ekonomide yükselen olumsuzluklar 7 Haziran seçimlerine kadar uygulanmasa da sonrasında “zam yağmuru” alarmı veriyor.
Ocak ayından bu yana rekor üstüne rekor kıran doların yükselmesine bağlı zamlar kapıda. Sonbahar ve kış aylarında yaşanan don ve sel olayları ile meyve ve sebze fiyatlarındaki artışlar, et-üst ürünlerine yansıyan fiyat artışları 2015 yılının enflasyonu için kırmızı alarm verdi.
Ocak ayında Emekliye verilen % 3 zam ve Temmuz ayında alacakları % 3 zam ile 2015 yılında öngörülen % 5 enflasyon dikkate alındığında Ortadireğin işinin seçimlerden sonra çok zor olacağı ortaya çıkıyor.Ayrıca seçim sonuçları da enflasyonu doğrudan etkileyecek sonuçlar doğurabilir.
Şöyle ki;
AK Parti Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu tek başına elde ederse Başkanlık Sistemi için Türkiye’ de çok ciddi bir muhalefet direnişi ile karşılaşabilir. Bu durumu şimdiden öngören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın 400 milletvekili hedefi de Meclis’te muhalefetin olası direnişini kırmak için gerekli ve yeterli bir çoğunluk olarak düşünülüyor. Bu durumda “ Devlet Sisteminde Değişiklik” söz konusu olduğu için enflasyonla mücadelede sıkıntılar yaşanabilecek
Eğer seçimden koalisyona yönelik bir tablo çıkarsa bu da ekonomi için alarm zillerinin çalmasına neden olabilecek.
Sonuç olarak da doların yükselmesine bağlı olarak yapılması gereken zamlar 7 Haziran seçimleri öncesinde yapılmayacak anlaşılan. Çünkü Enerji Bakanı Taner Yıldızın “zam yok “ açıklaması zamların seçim sonrası yapılacağının çok açık bir göstergesi.
Ortadirek 2015’ de gerçekten zor günlere hazırlıklı olmalı. Çünkü bu kez seçim yılı geçim yılı olmayacak.