Özal’ın efsane ANAP’ı yine iktidar olacak

GENEL BAŞKAN İBRAHİM ÇELEBİ İDDİALI KONUŞTU

Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Türkiye hedeflerinin yarım kaldığını vurgulayan Çelebi, “ Bugün yaşadığımız tüm sorunları Özal’ın ilkeleri ile kolayca aşarız. ANAP’a oy veren her eğilimdeki vatandaşları partimize davet ediyorum” dedi…

Türkiye’de yeni parti tartışmaları devam ederken sürpriz bir çıkış Rahmetli Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kuruduğu ancak kötü yönetimler nedeniyle siyaset sahnesinden kaybolan Anavatan Partisinden (ANAP) geldi.

Meslektaşımız Ülkü Bozkurt Meriç arayıp, “ANAP Genel Başkanı ile Sonsöz Gazetesini ziyarete gelmek istiyoruz” deyince bayağı heyecanlandım ve hemen davet ettim.
1983 yılında kurulduğundan Demokrat Parti ile birleşinceye kadar takip ettiğim Anavatan Partisinin Genel Başkanı İbrahim Çelebi ile Medya sorumluluğunu üstlenen Ülkü hanımla beraber geldiler.

İmtiyaz Sahibimiz Abdi Pehlivan ve Bahar Pehlivan Yedier ile birlikte uzun süre sohbet ettik.

İbrahim Çelebi’de ANAP’ın yeniden Türk Siyasetinde aktif hale gelmesi için büyük bir heyecan gördüm.

Türkiye’nin sorunlarının ancak Turgut Özal’ın ilkeleri ve efsane Anavatan partisi ile çözüleceğini vurgulayan Çelebi, “ Türkiye’nin artık süper liderlere yani tek adamlara ihtiyacı yok. Süper kadrolara ihtiyacı var. Ben ANAP’ta bu kadroyu kuruyorum ve çok yakında tüm Türkiye’de bu mantıkla teşkilatlarımızı atağa kaldıracağız” dedi.

ANAP’ın gençlik kollarından Özal’ın fikirleri ile yoğrularak siyasetin kademelerinde basamak basamak yükselen Çelebi’nin bu iddiası ve hedefi de hoşuma gitti.

1983’den vefatına kadar yurt içinde ve yurt dışı gezilerinde adım adım izlediğim Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la ilgili birkaç anımı da anlattım.

Özal’ın orijinal logosu ile aktif siyasete girecek olan Anavatan Partisinin hedeflerini Genel Başkan İbrahim Çelebi şöyle özetledi:

“Gayemiz toplumsal birleşmeyi sağlayarak, yepyeni, kavgasız, Türkiye’yi ileri ve modern bir ülke haline getirmektir.
Milliyetçi, muhafazakâr, sosyal adaletçi ve rekabete dayalı serbest Pazar ekonomisini esas alan bir siyasî partiyiz.
Siyasî eğilimleri ne olursa olsun programımıza inananları birliğe ve beraberliğe davet ediyoruz.
Ve en önemlisi Özal felsefesine inanları, Özal ilkelerini benimseyenleri, Özal’ın yarım kalan hedeflerini tamamlamak isteyenleri ve bugün çeşitli partilere dağılmış olan tüm siyasetçileri Anavatan’a dönmeye davet ediyoruz.”