PKK’yı yok etmek için siyasi kararlılık şart

ÇEKİÇ HAREKÂTINA KATILAN BORDO BERELİ KOMUTAN’DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA
92-97 YILLARI ARASINDA BAŞARDIK, YİNE BAŞARIRIZ.
“Kandil’e kara harekâtını siyasi destek ve kararlılıkla yaptık. Kandil’deki tüm kampları yok ettik. Türkiye’ye geçiş yollarını kapattık. Birliklerimiz orada konuşlandı PKK’yı bitme noktasına getirdik, 2002 seçimine işte bu büyük ve başarılı harekât sonucunda terörü sıfırlayarak girildi…”
PKK terörünün azdığı yıllarda dönemin Demirel Hükümeti 1992 yılında sınır ötesi kara ve hava harekâtı talimatı verdi. “Kazıma” adı verilen bu harekât Demirel’in 1993’de Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz hükümetleri tarafından da sürdürdü.
Mayıs 1997’de Başbakan Necmettin Erbakan’ın talimatı ile “Çekiç” harekâtı daha kapsamlı şekilde kara ve hava harekâtı olarak icra edildi.
200 bin asker, korucular ve Barzani’nin peşmergelerin tarafından fiilen desteklenen sınır ötesi kara ve hava harekâtı ile PKK’nın tüm kampları, silah depoları yok edildi, yaklaşık 2 bin 500 PKK’lı öldürüldü.
Dönemin Jandarma Asayiş Komutanı Korgeneral Altay Tokat tarafından komuta edilen harekât sırasında 13 subay, 3 astsubay, 62 erbaş ve er, 21 geçici köy korucusu olmak üzere toplam 114 personel şehit oldu. Ayrıca 24 subay, 17 astsubay, 248 erbaş ve er, 49 geçici köy korucusu olmak üzere toplam 338 personel yaralandı.
İşte bu harekâtlara katılan üst düzey bordo bereli Generallerden birisi ile konuştum.
Kandil’de bulunan PKK komuta merkezinin İran sınırına çok yakın bulunduğunu ve yapılacak askeri bir kara harekâtında İran’a sığındıklarını vurgulayan komutan,” Siyasi kararlılığın yanı sıra diplomatik girişimlerle de İran, Amerika, Irak ve Kuzey Irak yönetimleri ile uzlaşma sağlanarak yapılacak askeri kara ve hava harekâtı ile PKK’nın yok edilmesi sağlanır” dedi.
“Türk Silahlı Kuvvetleri 1992-1997 yıllarında başardı, bugün de başarır” diye konuşan komutan günümüzde il ve ilçelerde başlaya, yolları tuzaklayan terör olaylarının da asker-polis işbirliği ile temizlenebileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir