Polis yakaladı, savcı bıraktı

Mobese kameralarını kıran, molotof, demir bilye ve havai fişek atan maskeli eylemciler DHKPC üyesi çıktı
Kadıköy’de, Gezi parkında Okmeydanı’nda Berkin Elvan için eylem yapanların arasına katılan DHKPC terör örgütü üyeleri MOBESA kameralarını, dükkânların camlarını, durakları kırdı, polise Molotof, Demir Bilye, Havai Fişek attı. İstanbul polisi 28 teröristi tek tek yakaladı…
İç Güvenlik Yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisinde muhalefet partilerinin büyük direnişi ile karşılaşırken Hükümet kanadının yasalaştırma ısrarı da sürüyor.
Berkin Elvan’ın Gezi parkı olaylarında hayatını kaybetmesinin 1. Yılında Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde anma toplantıları ve yürüyüşleri yapıldı.
İstanbul Valiliğinden aldığımız bilgiye göre İstanbul’da eylemcilerin arasına giren yaklaşık 30-36 kişilik yüzleri maskeli gruptan bazıları direklerine tırmanarak MOBESE kameralarını kırdılar. Bu grup polislere demir bilyeleri sapanlarla atarken, Molotof kokteyli ve havai fişeklerle de saldırdı.
Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle İstanbul’da başta Okmeydanı ve Kadıköy’de gerçekleşen gösterilerde 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler, Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Bu kişilerin polise taş ve sert cisim attıkları, kamu malına ve bazı iş yerlerine zarar verdikleri gerekçesiyle gözaltına alındıkları öğrenildi.
Beyoğlu’nda 4’ü 18 yaşından küçük toplam 8, Okmeydanı’nda biri 18 yaşından küçük toplam 6 Eyüp’te biri 18 yaşından küçük toplam 2 ve diğer ilçelerde de toplam 12 eylemci olmak üzere 28 kişiyi polis, “kamu malına zarar vermek, polise mukavemet, Korsan Gösteri düzenlemek, ateşli ve ateşsiz silah kullanmak suçlarından gözaltına alındı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevli savcıların talimatları ile sabıkaları araştırılan ve adres tespitleri yapılan DHKPC üyeleri hakkında hazırlanan dosyalar savcılığa gönderilirken savcılıkların talimatları ile serbest bırakıldılar.