Reis ısrarı Türkiye’yi felakete götürüyor

Prof. Dr. Ümit Özdağ Sonsöz Gazetesini ziyaret etti.
Gaziantep Milletvekili ve strateji uzmanı Prof. Dr. Ümit Özdağ Başkanlık konusunda önemli uyarılarda bulundu. Özdağ, “FETÖ DHKPC’ye askeri, siyasi ve bürokratik figürlere yönelik suikast saldırılarını ihale etmiş bana gelen bilgiye göre” dedi.

Ankara Valisinin Kasım ayı sonuna kadar cem evlerinden aşure dağıtımını dahi yasakladığını vurgulayan Özdağ referandum yapılması durumunda, “Bir tarafta Gezi Parkı deneyimi diğer tarafta 15 Temmuz deneyimi var. Melih gökçek halkın silahlandığını söylüyor, Hükümette teşvik ediyor. İşte gerilimli bu referandumda bu iki grup karşı karşıya gelince ne yapacaksınız?” diye uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Ümit Özdağ’a sorularımız ve yanıtları.
MİT emekli Müsteşarı Emre Taner de Meclis komisyonunda FETÖ’nün arkasında onların olduğunu açıkladı.
%100 doğru. Bu arada asker, polis birçok FETÖ’cüyü de sokağa atmışsınız ki bunlar silah kullanmayı, çatışmayı biliyorlar. Yarın böyle bir provokasyon içine girerler mi? Hiç şüpheniz olmasın yer alırlar.

Bakın Ankara Valisi 30 Kasım’a kadar Cem Evleri’nde aşure dağıtılmasını dahi yasakladı. Bence haklı. Siz Ankara’da aşure dağıtılmasında güvenliği sağlayamazsanız, bütün Türkiye’de Başkanlık referandumunda güvenliği nasıl sağlayacaksınız?

PKK Kızılay da Şölen Sokak’ta bombalı eylem yaptı Ankara’da Çankaya’nın göbeğinde güvenliği sağlayamıyorsunuz. Bu durumda AKP’li, MHP’li, CHP’li halk yığınları dış tehdide karşı birlikte olmalı ki isterseniz Yenikapı ruhu deyin.
1 veya 1,5 sene parti bayraklarını kaldıralım Türk Bayrağının altında toplanalım diyoruz. Ama referandum olursa bu süreç içinde Cumhurbaşkanı çıkacak meydanlara muazzam ayrıştırıcı bir dil kullanacak biliyoruz.
Propaganda sürecinde rakip partileri tabii ki eleştirecek Cumhurbaşkanı.
Evet, işte bu bir yarılmaya neden olacak. Ben bunları Başbakanla ilk buluşmadan önce 4 sayfalık bir rapor halinde ilettim. Baktık ki bir tavır alınmadı çıktık tepki gösterdik. Ben ve arkadaşlarım muhtemelen sayımızda artarak devam edeceğiz Başkanlık projesine karşı çıkmaya.

Ne oldu da AK Parti Başkanlık sistemini dondurmak için Başkanlık için Bahçeli asist yaptı?

Bilmiyorum ama ben parlamenter demokratik sisteminin güçlendirilmesini ki MHP’nin resmi politikası budur ve bunu savunuyorum. Şimdi bakıyoruz ki Başkanlık değil Başkancı yani otoriter Başkanlığa Başkancı deniyor yani Reis rejimi kurulmaya çalışılıyor. Biz demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne içten inanmış Türk Milliyetçisi milletvekilleri olarak Mecliste ve geçerse meydanlarda hayır diyerek mücadele edeceğiz.
Çözüm süreci Oslo ile başladı Dolmabahçe mutabakatı ile sürüyordu ama bir anda çöktü. Ne oldu da süreç çöktü?
Şu oldu Bir tarafta PKK ile müzakere yapılırken İmralı’da yeni Türkiye Anayasası yazılırken Erdoğan Davutoğlu ikilisi Suriye’de Esad’ı devirmek için örgütlere destek verdiler. PKK, PYD IŞID büyük toprak kazandılar ve en az konfederasyon diye bildiri yayınladılar ve AKP PKK uzlaşması bozuldu. Şimdi AKP’liler HDP’liler için PKK uzantısı diyorlar doğru da Dolmabahçe’de o fotoğraftakiler Marslılar mıydı?

Barış istemek yanlış mıydı?

Dsc_0074Ben amaca değil sonuca bakarım. Ben o dönemde bilim adamı olarak aktif siyasetin dışında idim ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek 7 sayfalık bir mektupla izledikleri politikanın Türkiye’ye nasıl sonuç doğuracağını ilettim. Devlet arşivindedir. Demek ki ben gördüm siz de hükümet iseniz göreceksiniz, ya da görenlerden öğreneceksiniz tehlikenin büyüklüğünü. 20153’de kendi ülkesinde kuşatılan Türk Ordusu kitabımı yazdım ve FETÖ’nün orduyu nasıl boğazladığını ortaya koydum AKP hala uyuyordu hala müttefikti. Sonuç ortada.

Bugün de uyarınız var mı?

Evet, bu Başkanlık, Reis ısrarı Türkiye’yi felakete götürüyor ve çok ağır bedeller ödetecek Türkiye’ye. Ordusuna bu kadar ağır travma yaşatan hükümet ne yaptığını bilerek yönetmeli ve öncelikli olarak ordunun Türkiye’yi savunacak hale tekrar getirilmesini sağlamalı. Ama AKP 15 Temmuz sonrası askeriyeyi yeni bir siyasallaştırma sürecine soktu. 200 Özel Kuvvet Subayı ile 500 Özel kuvvet Astsubayı alacağız dediler ve KPPS’den en az 50 puan alacak dediler. Şimdi sokaktan özel kuvvetler toplanıyor. Devlet 57’den aşağı hiç kimseyi almamış. Oysa Özel Kuvvetlere diplomat komando demek lazım ve çok zeki ve özellikli olmaları gerekiyor. Aslında demek ki AKP Özel Kuvvetleri kuruyorlar demek ki.

Geçtiğimiz günlerde siyasi suikast uyarısını neden yaptınız?

FETÖ DHKPC işbirliği var bana gelen bilgiye göre. FETÖ ihale etmiş bu işi. Meclis’te FETÖ komisyonunda da söylendi. Terör yeni yöntemler arayışında halkın devlete güvenini kaldırmak için. Yeni arayış askeri, siyasi ve bürokratik figürlere yönelik suikast saldırıları yeni yöntem olabilir mesela PKK Midyat Kaymakamı Fatih Safitürk’ü şehit etmek için yaptı.
Ben 10 Şubat 2016’da Meclis’te, Hükümeti uyarıyorum, Güneydoğu’da Kaymakamlıklarda, Adliyede birçok PKK’lı var bunlar temizlenmezse Türkiye bunun bedelini ağır öder demişim ciddiye almadınız her şeyi bildiğiniz zannederek. Bu duyarsız politikalar sonucunda Kaymakamımızı şehit verdik.

FETÖ darbe girişimini de değerlendirelim isterseniz. Ne düşünüyorsunuz?

15 Temmuz’da FETÖ çok ağır bir darbe indirdi Türkiye’ye, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk halkına. FETÖ bu duruma AKP iktidarının koruma ve kollaması ile geldi. FETÖ’cü hâkim Yargıtay’a atanacak Hâkimler için Adalet bakanlığı Müsteşarı ile pazarlığının yapıldığını anlattı. Fethullah Gülen 160 üyelik istiyor, Pazarlıkla 106’ya iniyorlar. Hangi parlak subaylar tasfiye edilerek FETÖ’cü Generaller o makamlara getirildiler AKP zamanında gördük.

15 Temmuz sonrasında döviz de tutulamıyor, FETÖ ekonomiyi de zora sokuyor mu?

Piyasada para yok, yatırımlar durdu her gün yeni iflaslar var, işsizlik zirvede, inşaat sektörü durma noktasında Başbakan, “ekonomide ne var? İşinize bakın diyor. Türk ordusu Suriye’de, Irak’ta, Türkiye’de PKK ve FETÖ ile OHAL var ki bu sorunlarla boğuşan bir ülkede sistem değişikliğine gitmeyeceksiniz. Yeni bir belirsizlik etmeyeceksiniz Başkanlığı getirmek isteyerek.
Bir tarafta Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seveler, diğer tarafta nefret edenler oluşacak
Bir tarafta Gezi Parkı deneyimi diğer tarafta 15 Temmuz deneyimi var. Melih gökçek halkın silahlandığını söylüyor, Hükümette teşvik ediyor. İşte gerilimli bu referandumda bu iki grup karşı karşıya gelince ne yapacaksınız?

Aman Allah korusun
Üstüne bir de 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki yabancı istihbarat servisleri binmeyi denemezler mi? Ellerini ovuştururlar.