Rüşvet ve cezayı millet ödeyecek

Reza Zarrab’ın itiraflarını Türk halkı takip ediyor ki Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Amerika’nın Türk bankalarına olası para cezası konusunda, “Bankacılık sektörünün arkasındayız, gereken her türlü desteği vereceğiz; dava nedeniyle sektör etkilenirse gerekeni yapacağız” diyor.

Ben bu sözleri biraz daha açıklayayım.
Reza Zarrab İran’a ambargoyu Halkbank üzerinden deldiğini açıklıyor,
Dünya rekoru sayılacak 63 milyon dolar rüşveti Zafer Çağlayan’a verdiğini iddia ederek belgeleri ile mahkemeye veriyor,
İran’ın eski Cumhurbaşkanı ile bağlantısını ortaya koyuyor.
Amerika’nın Halkbank ve diğer 4 özel bankaya milyarlarca dolar ceza ödettiremeye zemin hazırlıyor.
Halkbank bir yana 4 özel banka bir yana önce onu söyleyeyim.
Çünkü Halkbank kamu bankası. Bu bankaya Amerika’nın kesilebileceği para cezasının devlet bütçesinden karşılanacağını söylüyor Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek.
Bu ne demek?
Bu cezayı millet ödeyecek demek.
Şimşek’e soruyorum, 4 Özel bankaya kesilecek cezayı da devlet mi ödeyecek?
İster 4 özel bankaya ister kamu bankasına Amerika’nın keseceği para cezasını devlet ödeyecek ise peşinen söyleyeyim payıma düşecek miktar sebep olanlara haram zıkkım olsun.

Şimşek, “bankacılık sektöründe aşırı ısınmaya da izin vermeyeceklerini” belirterek, “’Ben bankaların işine karışmam’ diyecek halimiz yok. Böyle bir durumda kimseyi yalnız bırakmayız” diyor.
Bakan Bey, ya rüşvet ve cezayı yükleyeceğiniz milletin ısınması ne olacak? Çıkacak cezaları milletin sırtına yüklemenizin sorumluluğu ne olacak?
İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray’a Zarrab’ın itiraflarını nasıl değerlendirdiğini sorunca şu yanıtı aldım:
“Önce şunu vurgulayayım Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek daha dava sonuçlanmadan Amerika’nın iddia ettiği ambargoyu delme suçunu Türkiye’nin kabul ettiğini ilan etti bu sözleri ile. Kimin hatasını kim ödeyecek? Neden devlet ödesin? Kendi ceplerinden ödesinler, milletin cebine el atmasınlar.”
Ekonomiden sorumlu eski bakan ile İran’la yapılacak ticarette elde edilecek karı %50 / % 50 bölüşme anlaşması yaptığını iddia eden Zarrab şirket muhasebesindeki belgelere dayalı olarak Çağlayan’a toplamda 63 milyon dolar rüşvet verdiğini de itiraf etti.
Çıray bu rüşvet iddiası için, “Cumhuriyet Savcılarını hemen acilen göreve davet ediyoruz İYİ Parti olarak. Bu rüşvet iddialarını ihbar kabul ederek gereken hızla yapmalılar” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na bu gelişmeleri sorduğumda, “davanın bedelini işçisi, memuru, köylüsü, çiftçisi, ev hanımı, öğrencisi, çalışanı, gazetecisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes ödeyecek. Eğer çıkarsa, olası bir muazzam cezanın bedelini biz ödeyeceğiz. Dünyada kara listeye girmenin bedelini biz ödeyeceğiz. Peki, ne karşılığında?” diye yanıt verdi.