Sorması ayıp

1- SURİYE’ Mİ DÜŞÜRDÜ?
2- ÇARPIŞARAK MI DÜŞTÜLER?
3- UÇAKLAR HURDAYA MI ÇIKMALIYDI?
4- PİLOTLARIMIZIN DENEYİM EKSİKLİĞİ Mİ?
Türkiye 2 savaş uçağımızın aynı anda düşmesi ve 4 kahraman pilotumuzun şehit düşmesinin üzüntüsünü yaşıyor. İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın, “ havada çarpışmış, ya da havanın etkisi ile düşmüş olabilirler” şeklindeki açıklaması ile Genelkurmay’ın kaza hakkında teknik açıklama yapmaması akıllara işte bu soruları getirdi.
Türkiye 2 F-4 Savaş uçağının aynı anda düşmesinin ve 4 kahraman pilotumuzun şehit olmalarının üzüntüsünü yaşıyor.
Dün gece ilk açıklama İçişleri Bakanı Efgan Ala’ dan geldi. Bakan Ala 2 uçağımızın havada çarpışmış olabileceğini vurguladı.
Genelkurmay Başkanlığı ise teknik hiçbir açıklama yapmadan başsağlığı mesajı yayınladı ancak uçaklarımızın düşüş nedeni hakkında teknik bir açıklama yapmadı.
İşte bu durumda 2 Fantom uçağımızın ayni anda düşmesi akıllara şu soruları getirdi:
1- SURİYE’ Mİ DÜŞÜRDÜ? Süleyman Şah’ ın türbesinin askeri operasyon ile alınıp Türkiye’ye getirilmesine kızan Esad uçaklarımızı füze ile mi düşürdü?
Ya da Uçaklarımızın elektronik sistemlerini uzaktan kilitleyerek düşmelerini sağladı?
2- ÇARPIŞARAK MI DÜŞTÜLER? Uzmanlar Savaş uçaklarının Hava Kuvvetlerine bağlı radar sistemleri ile 24 saat izlendiğini vurgulayarak havada çarpışma ihtimallerinin çok az olduğunu vurguluyorlar ama bu ihtimal de Bakan açıklaması ile kuvvet kazanıyor. Ancak uzmanlar radarda bu denli yaklaşma görüldüğü anda rotalarına müdahale edilebileceğine dikkat çekiyorlar.
3- UÇAKLAR HURDAYA MI
ÇIKMALIYDI? Fantom adı verilen F-4 uçaklarının teknik olarak ömrünü tamamlamış olma durumlarını Nuri Kayış’ ın yazısından okuyabilirsiniz
4- PİLOTLARIMIZIN DENEYİM
EKSİKLİĞİ Mİ? Genelkurmay’ ın aldığı bir kararla pilotlarımızın mecburi hizmet sınırlarını 10 yıla indirmesi sonucunda sadece 2014 yılında 600’e yakın pilotumuzun emekliye ayrıldığı vurgulanıyor. Bu durumda şehit 4 pilotumuzdan sadece bir tanesinin Binbaşı olması bu soruyu da akla getiriyor. Umarım 2 Fantom kaza sonucu düşmüştür.